Naukowiec z Politechniki Białostockiej został członkiem prestiżowej instytucji naukowej
Dr hab. inż. Krzysztof Kamil Żur, prof. PB z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej został członkiem prestiżowego europejskiego stowarzyszenia naukowego European Academy of Science and Arts (EASA).
Zbiory własne Krzysztofa Kamila Żura
Krzysztof Kamil Żur jest najmłodszym członkiem Akademii w historii jej istnienia.
European Academy of Sciences and Arts ma siedzibę w Salzburgu (Austria). Jest to stowarzyszenie, które zaangażowane jest w promowanie postępu naukowego i społecznego. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych instytucji naukowych w Europie. Członkowie Akademii są wybierani za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki – poświęcają się innowacyjnym badaniom, interdyscyplinarnej i międzynarodowej współpracy, jak również wymianie i rozpowszechnianiu wiedzy.
Akademia zrzesza ponad 2000 najwybitniejszych naukowców i artystów z całej Europy, w tym ponad 30 laureatów Nagrody Nobla.
Jak mówi Żur nominacja była dla niego zaskoczeniem. Jednocześnie podkreśla, że to wielki zaszczyt.
- Niemniej jednak muszę podkreślić, że ten sukces zawdzięczam przede wszystkim wielu moim wybitnym i pracowitym współpracownikom z renomowanych zagranicznych ośrodków naukowych, których miałem szczęście poznać... i mam zaszczyt, aby z nimi współpracować w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku - dodaje profesor.
Dr inż. Krzysztof Kamil Żur, prof. PB jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. W 2017 r. na podstawie autorskiego cyklu publikacji naukowych i rozprawy doktorskiej pt. Analiza drgań własnych płyt kołowych i pierścieniowych o ciągłym i dyskretno-ciągłym rozkładzie parametrów uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 2012-2019 był pracownikiem Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Od lutego 2019 roku jest związany z Katedrą Mechaniki i Informatyki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym.
W 2022 roku, na podstawie cyklu powiązanych tematycznie artykułów naukowych pt. Rozwiązania analityczne i numeryczne wybranych zagadnień mechaniki funkcjonalnie gradientowych płyt w skali makro, mikro i nano, Żur uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Od listopada 2022 roku pracuje na stanowisku profesora uczelni.
Prace badawcze Krzysztofa Kamila Żura są interdyscyplinarne i związane przede wszystkim z inżynierią mechaniczną, lotniczą i materiałową oraz matematyką stosowaną. Żur prowadzi aktualnie badania związane z liniową i nieliniową mechaniką struktur w skali mikro i nano oraz mechaniką kompozytowych, nanokompozytowych i inteligentnych konstrukcji mechanicznych i lotniczych poddanych sprzężonym obciążeniom aero-termosprężystym z uwzględnieniem oddziaływań płyn-struktura. W ramach prac teoretycznych związanych z modelowaniem, analizą i predykcją zachowania mechanicznego konstrukcji poddanych wielopolowym obciążeniom, wykorzystuje klasyczne i nielokalne teorie sprężystości i hipersprężystości, energetyczne metody wariacyjne oraz metody analityczne i bezsiatkowe metody numeryczne.
Prof. Żur współpracuje z kilkudziesięcioma instytucjami naukowymi i kieruje pracami badawczymi kilku międzynarodowych zespołów z uznanych ośrodków naukowych, np. Western Michigan University (USA), Texas A&M University (USA), Tianjin University (Chiny), Jilin University (Chiny), University of Adelaide (Australia).
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl