Aktualności

Wróć

Naukowcy z kilku krajów będą dyskutować w Białymstoku o Sybirze

2012-09-04 00:00:00
We wtorek (4.09) późnym popołudniem rozpocznie się w Białymstoku I Międzynarodowa konferencja naukowa Sybir. Wysiedlenia - Losy - Świadectwa. Spotkanie badaczy zajmujących się problematyką Syberii potrwa do czwartku (6.09).
materiały organizatora
Konferencja Sybir. Wysiedlenia - Losy - Świadectwa inauguruje cykl naukowych spotkań o charakterze interdyscyplinarnym i międzynarodowym, poświęconych historii, kulturze, tradycji Syberii, skupiających historyków, filologów, etnologów i innych badaczy tego regionu świata. Inicjatywa ta związana jest również z promocją idei budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, które będzie miało na celu szeroką edukację, badania i prezentację wiedzy na temat zesłańców od XVIII w. aż po lata 50. XX w.

Udział w konferencji potwierdzili historycy i literaturoznawcy zajmujący się problematyką zesłań Polaków i obywateli innych narodowości na Syberię, zarówno w czasach Imperium Rosyjskiego, jak i Związku Sowieckiego. W trakcie obrad poruszą m.in. kwestie: Polaków na Syberii, w tym ich wkładu w jej rozwój, badania, historię; znaczenia Syberii w dziejach Rosji; represji stalinowskich w latach 30.-50. XX w.; współczesnej pamięci zbiorowej o Sybirze; świadectw literackich, historiograficznych i naukowych spotkań z Syberią od XVIII wieku po współczesność.

Obrady konferencyjne rozpoczynają się w przeddzień XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Ma to zachęcić uczestników do wzięcia udziału w tej formie upamiętnienia tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi, jak i osoby które przetrwały.

Konferencję organizuje Muzeum Wojska w Białymstoku, Zakład Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych Wschód Zachód UwB oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego.

Szczegółowy program konferencji:
I Międzynarodowa Konferencja Naukowa Sybir. Wysiedlenia - Losy - Świadectwa
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl)