Nauczyciele mogą zgłaszać klasy do ciekawego programu. Młodzież pozna tajniki podatków
Startuje trzecia edycja Finansoaktywnych – programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych.
pixabay.com
Rozpoczęła się trzecia edycja Finansoaktywnych. To program edukacyjny przygotowany przez Ministerstwo Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Tym razem odbywa się pod hasłem Misja: uczciwie płacę podatki i ma uświadomić młodzieży, jak wielki wpływ mają podatki na ich najbliższe otoczenie i dlaczego wszyscy powinniśmy je płacić. Uczestnicy mają także poznać problemy związane z istnieniem szarej strefy.
Uczciwe płacenie podatków to podstawa
- Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest płacenie podatków dla ich przyszłości oraz jaki mają one wpływ na ich najbliższe otoczenie. Zagadnienia finansowe są dla nich niezrozumiałe i skomplikowane. Dzięki programowi Finansoaktywni chcemy uświadomić młodzieży, że uczciwe płacenie podatków to postawa, która dzisiaj jest wyrazem nowoczesnego patriotyzmu. Serdecznie zachęcam wszystkich nauczycieli: zadbajmy o edukację finansową młodego pokolenia, to zaprocentuje w przyszłości – wyjaśnia dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski.
Dwie poprzednie edycje projektu (2015 – Misja: Podatki, 2016 – Misja: Budżet) udowodniły, że uczniowie są zainteresowani kwestiami związanymi z podatkami i finansami publicznymi. Chcą je poznawać i chętnie angażują się w projekty dotyczące tej tematyki. Dzięki temu wcześniejsze akcje dotarły do co siódmej szkoły gimnazjalnej w Polsce.
Pakiety z materiałami dydaktycznymi wysłano do 900 placówek, oprócz tego kilkuset nauczycieli pobrało materiały ze strony internetowej projektu.
Jak dołączyć?
Tegoroczny program wystartował pod koniec lutego. Nauczyciele ze szkół gimnazjalnych z całej Polski mogą się już do niego zgłaszać. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej programu, a na adres szkoły dotrze pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 500 zestawów, jednak w razie wyczerpania zapasów, można pobierać materiały w wersji elektronicznej ze strony www.
Zestaw ten zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela oraz teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart edukacyjnych do gry, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint, ponadto krótkometrażowy, animowany film edukacyjny wraz z filmem instruktażowym Jak robić dobry film.
Będą 3 etapy
Na początku nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu edukacyjnego i organizuje debatę na temat pozytywnych aspektów płacenia podatków. Następnie uczniowie w maksymalnie 3-osobowych zespołach opracowują scenariusz filmu Pozytywnie o podatkach i go nagrywają. Nauczyciel zgłasza film do konkursu przez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu.
Podczas II etapu komisja konkursowa wybiera 10 najlepszych filmów zgłoszonych ze szkół z całej Polski.
W III etapie 10 najwyżej ocenionych zespołów czeka wycieczka do Warszawy na uroczysty finał oraz wręczenie nagród i prezentację najlepszych filmów. Główną atrakcją dla gimnazjalistów będą warsztaty filmowe z youtuberem Piotrem Ziemniakiem Latałą, który wspiera tegoroczną edycję.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl