Okazało się, że załamanie na rynkach Europy wschodniej znacząco odbiło się na kondycji eksporterów także z województwa podlaskiego. Dość poważne dla naszych przedsiębiorców okazało się rosyjskie embargo.
- Ostatnie lata i miesiące były okresem testów, które sprawdziły biznesową wartość zagranicznych projektów, a niekiedy stanowiły impuls do modyfikacji czy zmiany strategii eksportowej. Rozpoczynanie działalności na nowym rynku wymaga zgromadzenia wiarygodnej i kompleksowej informacji, dotyczącej barier i niedogodności, jakie można na nim napotkać – czytamy w raporcie.
Specjaliści opracowujący raport doszli też do wniosku, że przedsiębiorcom na niekorzyść wyszedł wybuch rosyjsko-ukraińskiego konfliktu. To bowiem przyczyniło się do ochłodzenia stosunków gospodarczych i co za tym idzie niższych zysków.
- Ograniczenie lub zamrożenie działań było w niektórych przypadkach jedynym sposobem uniknięcia strat. Większość firm od razu podjęło działania w celu kompensowania spadków – informuje raport.
Eksport na Wschód wciąż znacząco wpływa na rozwój naszej gospodarki. Podczas II Wschodniego Kongresu Gospodarczego specjaliści zgodnie przyznawali, że mieszkańcy Podlasia mają większe doświadczenie w tej kwestii niż mieszkańcy innych regionów. Dzięki temu mają przewagę nad innymi polskimi przedsiębiorcami.
Z raportu wynika też, że Podlasie, mimo znaczącej poprawy w ostatnich latach, wciąż zostaje w tyle za innymi województwami w Polsce. Największym problemem naszego regionu jest fakt, iż młodzi ludzie szukają zatrudnienia gdzie indziej, opuszczając tym samym rodzinne strony. W ten sposób tracimy również wielu specjalistów z różnych dziedzin.
Twórcy raportu apelują więc o dostosowanie kształcenia do potrzeb rodzimej gospodarki (Zobacz też:
Jakich specjalistów potrzebuje Białystok? Sprawdzamy, kto nie powinien mieć problemów z zatrudnieniem. Warto też przyciągać zagraniczne kapitały, które stworzą nowe miejsca pracy i pomogą w zwalczaniu bezrobocia. Mimo wielu barier, zachęcają też podlaskie firmy do zwiększenia eksportu.