Kultura i Rozrywka

Wróć

Nastąpi demontaż człowieka. Nowe odczytanie piosenek Bertolta Brechta

2014-11-12 00:00:00
Po twórczość niemieckiego pisarza sięgnęli studenci Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku. Duże wyzwanie, ale z powodzeniem zrealizowane w spektaklu Hosanna...Bertolt Brecht.
Bartek Warzecha
Przedstawienie wieńczy pracę studentów IV roku nad piosenką aktorską, a także inauguruje sezon artystyczny w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego.

Upiorne makijaże i tułaczka

Akcja została umieszczona w muzeum Bertolta Brechta, przewodnikiem po nim jest tajemnicza postać. Z offu niemieckojęzyczni widzowie są przepraszani, gdyż wycieczka odbędzie się po polsku...

Młodzi aktorzy w upiornych makijażach, oszczędnych czarnych strojach i ciężkich butach, oświetleni są skąpym światłem. Nie potrzeba wytwornej scenografii ani zachwycających efektów. Najważniejsza jest piosenka, słowo, opowiadane historie. O tułaczce, miłosnych niepowodzeniach, biedzie, wojnie.

Aktorom towarzyszy muzyczne trio: pianista Romuald Kozakiewicz, kontrabasista Piotr Chociej i akordeonista Robert Jurczo, które świetnie podkreśla charakter repertuaru.

Z każdego człowieka można zrobić, co tylko się chce

Bertolt Brecht to niemiecki dramaturg, pisał sztuki zaangażowane społecznie. Krytykował w nich kapitalistów, stawał po stronie robotników, ludzi pokrzywdzonych przez los. Utwory wykorzystane w spektaklu to songi, które były wplatane w akcję jego dramatów.

Repertuar przepełniają emocje, jest on dla młodych aktorów dużym wyzwaniem. Międzywojenne piosenki nabierają jednak w interpretacji studentów uniwersalnego charakteru. Pan Bertolt Brecht uważać śmie, że człowiek jak człowiek, o czym każdy wie. Lecz pan Bertolt Brecht dowodzić śmie, że z każdego człowieka można zrobić, co tylko się chce. Dziś wieczór pokażemy wam demontaż człowieka, który od dawna tylko na to czekał (...) - pisze autor.

Najbliższe spektakle

Opiekę pedagogiczną nad spektaklem sprawuje Artur Dwulit, za przygotowanie wokalne odpowiada Bożena Bojaryn-Przybyła, kierownictwo muzyczne - Romuald Kozakiewicz, konsultację choreograficzną - Tomasz Graczyk, a wokalną - Marek Kulikowski. Występują: Małgorzata Chrzanowska, Urszula Chrzanowska, Daria Głowacka, Edyta Januszewska, Michał Karczewski, Michał Karwowski, Mateusz Krzyżewski, Żaneta Kurcewicz, Anna Lipińska, Bartłomiej Olszewski, Olga Ryl-Krystianowska, Julia Sacharczuk i Małgorzata Stróżek.

Spektakle 13 i 14 listopada o godz. 20, 15 listopada o godz. 18.

Repertuar AT
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl