Aktualności

Wróć

Nasiona z białostockich łąk kwietnych. Miasto zachęca mieszkańców do ich zbierania

2020-11-04 16:25:46
Białystok powoli przygotowuje się do zimy. W związku z tym zaprasza mieszkańców do zbierania z łąk kwietnych nasion, które później można posadzić na swojej posesji.
UM Białystok
Najlepszy czas na zebranie nasion

Tak jak w roku poprzednim, Urząd Miasta Białegostoku zachęca wszystkich do zbierania nasion z ogólnodostępnych łąk kwietnych.

– Zapraszamy naszych mieszkańców do skorzystania z okazji i nazbierania na swoje potrzeby nasion, które można pozyskać na łąkach kwietnych – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Listopad jest najlepszym miesiącem do zbierania nasion, by na wiosnę móc je posiać.

– W czasie pandemii nie jest to może najważniejsza sprawa, ale myśl o posianiu na wiosnę własnej łąki kwietnej może przynieść trochę radości – dodał zastępca prezydenta.

Len, nagietek, aksamitka i wiele innych

Nasiona można zbierać na terenie wszystkich łąk kwietnych w Białymstoku. Znajdują się one m.in. przy ulicach: Branickiego, księdza Jałbrzykowskiego, Raginisa, placu Dmowskiego.

Znajdziemy na nich wiele gatunków roślin takich jak: kąkol, aksamitka, len, smagliczka, nagietek, ślaz, onętek kosmos czy cynia.

Osoby, które nigdy nie sadziły nasion powinny znać kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim po ich zebraniu, należy rozłożyć je na papierze w suchym miejscu. Po wysuszeniu trzeba wydobyć nasiona z torebek, koszyczków czy gniazd nasiennych, a następnie przechowywać w słoiczku. Na wiosnę można je posadzić na własnej posesji, w ogródku czy nawet na balkonie.

Przygotowanie do zimy

Aby zieleń w mieście przetrwała zimę jak najlepiej, należy podjąć kilka działań. Pierwszym z nich jest ostanie koszenie zieleńców w pasach drogowych, a drugim likwidacja łąk kwietnych i pól słonecznikowych.

Do końca listopada w Białymstoku zostaną uprzątnięte wszystkie łąki tak by nasiona, które już są dojrzałe, zdążyły się wysiać. A w międzyczasie ptaki mogą powyjadać pożywne nasiona słonecznika oleistego.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl