Kultura i Rozrywka

Wróć

Nasi z nagrodami na międzynarodowych festiwalach

2018-10-22 09:38:06
Maria Żynel otrzymała nagrodę dla najlepszej reżyserki, a Paweł Chomczyk - dla najlepszej roli męskiej. Nasi artyści teatralni zostali docenieni na międzynarodowych festiwalach.
Bartek Warzecha
Marię Żynel nagrodzono na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu za inscenizację Strasznej Piątki - spektaklu Białostockiego Teatru Lalek. Reżyserkę wyróżniono za wdzięk i humor rozwiązań scenicznych.

Straszna Piątka to opowieść o zwierzątkach mniej milusińskich. Misiaczki, Kaczuszki, Króliczki, Szczeniaczki - bajek o nich było już sporo. Co z tymi, których Los nie obdarzył takim wdziękiem? Czy nie zasługują na bajkę o sobie? Oczywiście, że zasługują. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk - z pozoru straszne, z pozoru brzydkie, ale czy na pewno? Pozory często mylą, o czym przekonać można się oglądając ten spektakl - opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny - musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.

To nie koniec nagród dla białostockich twórców. Paweł Chomczyk z Grupy Coincidentia zdobył nagrodę za najlepszą rolę męską na 13. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Katowice Dzieciom. Aktora wyróżniono za rolę w spektaklu Straszka pospolita. Jury w składzie: Marta Guśniowska, Karol Suszczyński (przewodniczący) i András Veres przyznało nagrodę za mistrzostwo działań aktorskich połączone z lekkością interakcji z widzami.

O ile straszkę pospolitą - popularny gatunek ważki - można spotkać nad jeziorem albo nad rzeką, to pospolite strachy występują dosłownie wszędzie. Raz większe, raz mniejsze, u małych i dużych, czające się w dzień i w nocy. Skąd się biorą? Jak działają? Dlaczego i po co się boimy? Takie pytania podejmuje w swoim spektaklu Grupa Coincidentia zapraszając młodych widzów do osobliwego laboratorium strachów i wspólnego odkrywania istoty lęku. To szalona podróż w głąb ludzkiej głowy, dziwacznych snów, gawęd i bajek na dobranoc, realizowana poprzez kolaż fantazji i teatralnych eksperymentów. Na drodze scenicznych improwizacji, bazując na tekstach naukowych, dramatycznych czy autentycznych, dziecięcych opowieściach artyści odtwarzają mechanizmy strachu, bawiąc się konwencjami i formą.

Za koncepcję i realizację spektaklu odpowiada Grupa Coincidentia, czyli aktorzy i performerzy Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, a także muzycy Robert Jurčo i Bogusław Kasperuk, scenografka Małgorzata Tarasewicz-Wosik, kompozytor Jerzy Bielski oraz autorka tekstów Anna Andraka.

Twórcy wykorzystują szeroki wachlarz środków wyrazu - od aktorskich, lalkarskich, materialnych i wizualnych po muzykę na żywo, okraszając całość dużą dozą humoru i absurdu. Jest więc i śmieszno, i straszno, z zachętą oswajania lęków, adresowaną nie tylko do najmłodszych.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl