Zdrowie

Wróć

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Będzie rejestr osób zaszczepionych

2020-12-08 11:53:16
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do Polski trafi 60 mln dawek szczepionek. Każda osoba po dwukrotnym szczepieniu trafi do centralnego rejestru osób zaszczepionych. Powstanie również dedykowana infolinia.
KPRM
Program szczepień

- Będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych, aby m.in. analizować ewentualne niewłaściwe odczyny poszczepienne. Wszystkie te informacje będą gromadzone na poziomie statystyk, tak byśmy wszyscy mieli informacje jawną - poinformował na wtorkowej konferencji (8.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Narodowy Program Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 ma na celu zmniejszyć zachorowalność. Pierwsze szczepionki trafią do medyków i sektora zdrowia, potem pracowników domów pomocy społecznej, pensjonariuszy, osób starszych oraz służb mundurowych. Następnie szczepiony będzie personel pozamedyczny m.in. nauczyciele, a także osoby poniżej 60. roku życia mające choroby współistniejące.

- Bezpieczeństwo to nie tylko kwestia wytworzenia, dopuszczenia do obrotu oraz monitorowania to też wyznacznik kryteriów w wyborze kolejnych grup do szczepienia. Gwarantujemy bezpieczeństwo łańcucha dystrybucji - dodał Adam Niedzielski.

60 mln szczepionek

Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 mln dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów! Jesteśmy zabezpieczeni - a teraz jest czas na wielkie wyzwanie, czyli implementację Narodowego Programu Szczepień na COVID-19 - napisał na facebooku premier RP Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia zapowiedział, że tygodniowo planuje się wykonywać ok. 180 tys. szczepień.

- Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem. Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, my gwarantujemy jego bezpieczeństwo. To dotyczy dopuszczenia szczepienia do obrotu. Obowiązują tutaj standardowe procedury, które odbywają się z naszym udziałem - mówił szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski podczas konferencji zapewnił, że producenci szczepionek dają ponad 90% skuteczności.

Wizyty

W celu umówienia wizyty pacjent będzie mógł umówić się elektronicznie przez internetowe Konto Pacjenta, zgłosić się za pośrednictwem placówki, która wystawiła e-skierowanie, dokonać rejestracji bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień lub skorzystać z dedykowanej infolinii.

- Ten pakiet jest kompleksowy. Będziemy tworzyli specjalny serwis poświęcony szczepieniom, by każdy obywatel mógł zdobyć niezbędną wiedzę na temat szczepionki. Dodatkowo będzie uruchomiona również infolinia dla obywatela - powiedział minister zdrowia.

W przyszłym tygodniu pojawi się strona internetowa, a później kampania społeczna, która ma na celu dotrzeć do osób podchodzących sceptycznie do szczepionek.

- Wiedza jest najważniejsza, bo pozwala podejmować świadome decyzje dot. zaszczepienia się. Dlatego naszą rolą jest podjęcie zadania przekonywania do szczepienia na podstawie rzeczowych argumentów, które znajdują potwierdzenie w dorobku naukowym - stwierdził Niedzielski.

Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia będzie można wykonać:

- stacjonarnie w placówkach POZ;
- stacjonarnie w innych placówkach medycznych;
- przez mobilne zespoły szczepiące;
- w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl