Aktualności

Wróć

Najwyższa wieża widokowa w Podlaskiem oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

2023-06-11 21:20:41
W niedzielę (11.06) w Uhowie pod Łapami (powiat białostocki) otworzona została 44-metrowa wieża widokowa. Wydarzenie przyciągnęło tłumy Podlasian.
Malwina Witkowska
Z opóźnieniem, ale jest

Wieża widokowa w Uhowie miała być gotowa z końcem listopada 2021 r. Później, władze gminy Łapy twierdziły, że wieża ma zostać udostępniona turystom w nowym terminie określonym przez wykonawcę inwestycji, czyli pod koniec grudnia 2022 r. Tak się jednak nie stało, a termin oddania jej do użytku określono na połowę 2023 r. Teraz, po 2 latach zwłoki została w końcu otwarta.

Ta imponująca konstrukcja, będąca najwyższą wieżą widokową w województwie podlaskim i jedną z najwyższych w Polsce, osiąga wysokość 44 metrów. Jej majestatyczna obecność wznosi się ponad okoliczne tereny, dając turystom możliwość podziwiania niezwykłych widoków. Jednakże, ze względu na pewne niestabilności, osoby cierpiące na lęk wysokości powinny zachować ostrożność i rozważyć swoje wejście na wieżę, ponieważ im wyżej, tym większe wibracje można odczuć.

Mimo ewentualnych obaw, widoki z wieży widokowej zapierają dech w piersiach. Można podziwiać rozległe lasy, które rozciągają się na horyzoncie. Z tej wysokości można również obserwować niezwykłą przyrodę nadnarwiańskiego regionu oraz malownicze rozlewiska Narwi. Wieża widokowa w Uhowie stanowi zatem doskonałe miejsce dla miłośników natury i entuzjastów fotografii, którzy pragną odkryć uroki tego zakątka.

Tłumy Podlasian na otwarciu

Oficjalne otwarcie wieży widokowej było zaplanowane na godz. 16.00, jednak ojcowie sukcesu ostatecznie przecięli wstęgę dopiero o godz. 16.30. Wśród zaszczytnych osób odpowiedzialnych za to symboliczne przecięcie znaleźli się burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, wicestarosta białostocki Roman Czepe, oraz Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego, który reprezentował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Na uroczystość otwarcia wieży przybyło również wielu mieszkańców okolic, którzy ochoczo ustalili się w kolejce, aby wspiąć się na jej szczyt. Strażacy starannie kontrolowali liczbę osób, dbając o to, aby na wieży jednocześnie przebywało nie więcej niż 50 osób, zapewniając bezpieczeństwo zwiedzającym.

Całe wydarzenie otwarcia wieży było pełne atrakcji. Rajd rowerowy, konkurencje sportowe, występy dzieci z Domu Kultury w Łapach oraz koncert gitarowy Roberta Jankowskiego i Jacka Dębickiego stanowiły tylko część bogatego programu. Oprócz tego, uczestnicy imprezy mogli skorzystać z punktu oznakowania rowerów, odpocząć w ogródku piwnym lub przy ognisku, albo odwiedzić stoiska handlowe, na których prezentowano lokalne podlaskie produkty. Po godz. 19.30 stery przejął DJ, który rozkręcił atmosferę, a pary zaczęły tańczyć na parkiecie przed wieżą. Jak to często bywa na podlaskich potańcówkach, dominowała muzyka disco polo, która porwała wszystkich do wspólnych tańców.

Otwarcie wieży widokowej w Uhowie nie tylko dostarczyło niezapomnianych wrażeń związanych z malowniczymi widokami, ale także zapewniło okazję do integracji lokalnej społeczności oraz uczczenia tego wyjątkowego momentu. Był to dzień pełen radości, atrakcji i wspólnego świętowania, który na długo pozostanie w pamięci mieszkańców i gości.

Inwestycja pochłonęła niemal 3 mln zł

Wieża wraz z infrastrukturą zajmuje około 1,5 ha powierzchni. Teren wokół został zagospodarowany, aby ta niewątpliwa atrakcja turystyczna zatrzymała tutaj odwiedzających na dłużej. Wybudowana została mała architektura m.in. latarnie, ławki, altanki, wiaty domki lęgowe, sanitariaty. Jest też zegar słoneczny i miejsce na wystawy.

Wieża została wyposażona m.in. w teleskopy obserwacyjne, kompas, plansze edukacyjne, kamery do obserwacji krajobrazu, termometry, wiatromierz. Wszystko po to, aby pokazać bogactwo przyrodnicze pięknych nadnarwiańskich terenów, polskiej Amazonii. Zarówno wieża widokowa, jak i ścieżki edukacyjne, tablice informacyjne, punkty widokowe i wiele innych elementów małej infrastruktury będą atrakcją dla mieszkańców i turystów. Do wieży prowadzą dwie piaszczyste drogi, które z czasem zostaną utwardzone. Burmistrz stara się pozyskać na nie dofinansowanie.

Wieża kosztowała ponad 2,8 mln zł. Gmina Łapy z własnych środków wydała na nią ponad 630 tys. zł. Wykonawcą inwestycji jest firma CITA Sp. z o.o. z Białegostoku. Podpisana z nią umowa przewiduje kary za niedotrzymanie terminu realizacji przedmiotu umowy, ale nadal nie wiadomo, ile wyniosą.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl