Aktualności

Wróć

Najstarszy zabytek Białegostoku będzie otwarty dla zwiedzających do końca września

2022-08-03 18:00:55
Od lipca wszyscy zainteresowani mogą odwiedzać najstarszy zabytek miasta, jakim jest stary kościół farny. Obiekt otwarty będzie do końca września.
UM Białystok
Jeszcze niespełna dwa miesiące można będzie odwiedzać stary kościół farny znajdujący się w samym centrum miasta. O potrzebie otwarcia tego obiektu dla zwiedzających wskazywali przewodnicy turystyczni Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) oraz działacze kultury.

Stary kościół farny został zbudowany w I połowie XVII wieku, a urządzony w połowie XVIII wieku. Znajdują się w nim najważniejsze pamiątki po rodzie Branickich: monumenty nagrobne z sercami wojewody podlaskiego Stefana Mikołaja Branickiego oraz jego syna, hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, twórcy Polskiego Wersalu. Oprócz tego w krypcie fundatorów pochowana jest Izabela z Poniatowskich Branicka, która także bardzo zasłużyła się naszemu miastu.

W świątyni miała niegdyś prapremiera Pieśni Nabożnych Franciszka Karpińskiego oraz jednej z najpopularniejszych polskich kolęd Bóg się rodzi. W kościele można także podziwiać efekty pracy dwóch nadwornych malarzy Branickiego – Antoniego Herliczki (polichromie na ścianach i suficie) oraz Sylwestra Augustyna Mirysa (obraz Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym). Uwagę przyciąga bez wątpienia również epitafium Izabeli Branickiej w formie haftowanego obrazu.

Zwiedzający mogą odwiedzać świątynię od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Aby zapewnić płynne odwiedzanie kościoła, grupy turystyczne są proszone o umawianie się na konkretne godziny w Księgarni św. Kazimierza, znajdującej się w dawnym Kinie Ton, przy ul. Rynek Kościuszki 2, lub pod nr tel. 85 653 77 65.

W pierwszym miesiącu na zwiedzanie zabytkowej świątyni umówiło się 6 grup turystycznych oraz odwiedziło około 900 osób indywidualnych.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl