Kultura i Rozrywka

Wróć

Najsłynniejsza historia miłości, jaką zna świat. Romeo i Julia z tańcem i piosenkami

2016-03-30 18:25:09
Pełną namiętności i rozpaczy historię na podstawie dramatu Szekspira wystawia Teatr Dramatyczny. W spektaklu nie zabraknie tańca i piosenek. Premiera w sobotę (2 kwietnia).
Anna Dycha
- To jedna z niewielu sztuk grana na naszej scenie, która jest sztuką kostiumową - zapowiada Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Obok aktorów Węgierki, na scenie kilku aktorów wystąpi gościnnie. Dla Patryka Ołdziejewskiego Romeo i Julia będzie dyplomem na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Zagra również absolwentka tej szkoły - Urszula Chrzanowska. Z kolei Rafał Supiński jest znany z produkcji Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Para nastolatków staje się dojrzała

Romeo i Julia to najsłynniejsza historia miłości, jaką zna świat. Miłości cudownej, szalonej, czystej i wzniosłej. A zarazem opowieść Szekspira to skondensowane do granic możliwości studium nieposkromionych emocji: nienawiści i pogardy, miłosnych wzlotów i bezmyślnych morderstw, mądrości i cynizmu, idealizmu i hipokryzji. Nastolatkowie, Julia i Romeo, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin, z dzieciaków stają się głęboko doświadczonymi przez los dojrzałymi ludźmi. Ich dramat przemienia wszystkich: rodziców, przyjaciół, duchownych. Na jak długo?

- Szekspir położył akcenty na miłość i śmierć. Dwójka bohaterów mówi, że albo będzie razem, albo nie chce żyć. Chodzi o sprawy ostateczne - podkreśla Katarzyna Deszcz, reżyserka spektaklu.

Twórcy sztuki zderzają dwie postawy - młodości głównych bohaterów i cynizmu rodziców, którzy nie wierzą, że można przeżyć płomienne uczucie.

Duża produkcja: taniec, piosenki, wizualizacje

Spektakl Romeo i Julia przygotowywany w Teatrze Dramatycznym to duża produkcja - zaangażowanych w jej realizację jest kilkadziesiąt osób. W spektaklu będzie taniec, aktorzy zaśpiewają też piosenki. Choreografię przygotowuje Karolina Garbacik. Muzykę do spektaklu napisał Piotr Lala Lewicki, przygotowaniem wokalnym zajmuje się Marcin Ozga. Scenografię i kostiumy zaprojektował Andrzej Sadowski, on też odpowiada za wizualizacje.

Jeżeli chodzi o tekst (w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka), realizatorzy przedstawienia opowiadają historię bohaterów na poziomie fabularnym. Dokonali jednak pewnych skrótów.

- W XXI wieku cofamy się do kultury obrazkowej. Ludzie przestają mówić, opowiadać, nie umieją słuchać. Teraz się pokazuje. Dlatego skróty były konieczne - tłumaczy reżyserka.

Dramat o ludzkich uczuciach

Katarzyna Deszcz dodaje, że Romeo i Julia to świetnie napisany dramat o ludzkich uczuciach, które się przecież nie starzeją.

- Oddalamy się od konfliktu Montekich i Kapuletich na rzecz rozmowy o człowieku i emocjach – zaznacza grająca w spektaklu Katarzyna Siergiej. - Musimy znaleźć własne emocje w tej sytuacji.

Odtwórca roli Romeo - Rafał Supiński - dodaje: - Pomimo przeciwności losu, dwójka nastolatków bardzo szybko staje się dorosłymi ludźmi, którzy są świadomi swoich wyborów.

Premiera spektaklu odbędzie się 2 kwietnia o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego. Kolejne spektakle 3, 8, 9 i 10 kwietnia.

Repertuar Teatru Dramatycznego
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl