Najpopularniejsze i najrzadsze imiona w 2022 r. Jakie wybierano w Białymstoku?
Milagros, Aaron, Timur, Solomija - to jedne z najrzadszych imion nadawanych w Białymstoku w 2022 r. Z kolei najpopularniejsze to Julia, Laura, Aleksander i Antoni.
Pixabay
Wygrywa Julia i Laura
Mieczysław Mejsak, kierownik Urząd Stanu Cywilnego w Białymstoku przekazał nam dane dotyczące najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w 2022 roku.
Jeżeli chodzi o imiona żeńskie, to czołówka od lat pozostaje podobna, choć zmienia się kolejność. W 2022 r. na świat w Białymstoku przyszło najwięcej dziewczynek o imieniu Julia - aż 101. Dla porównania, w 2021 r. imię to było na 3. miejscu i nadano je wówczas 113 dziewczynkom. Na drugie miejsce wskoczyła Laura (z ilością 99), która rok wcześniej plasowała się na 5. miejscu.
Kolejnym najpopularniejszym imieniem w Białymstoku jest Zofia - nadano je 97 dziewczynkom w 2022 r. Czwarte miejsce zajęła Zuzanna (z ilością 94), która w 2021 r. była na 2. miejscu i nadano to imię wówczas 120 dziewczynkom.
Ostatnie, piąte miejsce zajęły ex aequo Marcelina i Hanna, których na świat w Białymstoku przyszło po 75. Co ciekawe, w 2021 r. najpopularniejszym żeńskim imieniem była właśnie Hanna - wówczas nadano to imię 136 dziewczynkom. W 2022 r. do rankingu najczęściej używanych imion wskoczyła z kolei Marcelina.
Aleksander drugi rok z rzędu na 1. miejscu
W 2022 r. dla chłopców najczęściej wybierano imię Aleksander, które nadano 124 dzieciom. W 2021 r. również to imię było na pierwszym miejscu w rankingu - wówczas nadano je 144 chłopcom.
Na drugim miejscu znalazł się Antoni (z ilością 119), który awansował z 4. miejsca w 2021 r., kiedy wówczas nadano to imię 115 chłopcom. Trzecie miejsce zajął Franciszek (z ilością 122 imion), który w 2021 r. był na drugim miejscu (z ilością 124).
Jeżeli chodzi o inne popularne imiona nadawane chłopcom w 2022 r., są to Jan (z ilością 110) i Jakub (z ilością 106). Oba te imiona również w 2021 r. były ujęte w rankingu najpopularniejszych imion.
Na szóstym miejscu w 2022 r. znalazł się Nikodem. Imię to nadano 85 chłopcom w Białymstoku.
Najrzadsze imiona? Milagros, Aaron, Timur, Solomija
Kierownik białostockiego Urzędu Stanu Cywilnego przekazał nam również informacje dotyczące imion, które z pewnością wyróżniają się na tle innych. W ubiegłym roku najrzadszymi imionami były:
- żeńskie: Milagros, Letycja, Solomija;
- męskie: Timur, Aaron, Immanuel.
Dla przypomnienia, w 2021 r. na świat przyszedł jeden chłopiec o imieniu Jeremi, jeden Seweryn i jeden Albert. Z kolei 2021 r. w Białymstoku urodziła się jedna Nel, jedna Oktawia oraz jedna Gaja.
Warto pamiętać, że wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej, nie mogą mieć charakteru ośmieszającego, nieprzyzwoitego oraz powinno być zgodne z regułami gramatycznymi.
Jak zmienić imię?
Jeżeli chodzi o zmianę imienia dziecka, ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego wskazuje, że w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia można zmienić dziecku imię lub imiona. W tym celu rodzice muszą złożyć pisemne oświadczenie o zmianie imienia. Ustawodawca zezwala tylko na jednokrotne skorzystanie z tej możliwości. Po upływie 6 miesięcy, rodzice nie mogą zmienić imienia dziecka w tym trybie, natomiast później mogą to zrobić w trybie ustawy o zmianie imion i nazwisk.
Zdarza się, że przy sporządzaniu aktu urodzenia rodzice nie dokonają wyboru imienia dziecka, wówczas kierownik urzędu wpisuje do aktu jedno z imion zwykle używanych w kraju. Wtedy, kierownik USC musi wystosować stosowną wzmiankę.
Ponadto każdy dorosły obywatel Polski może wystąpić o zmianę swojego imienia lub nazwiska na pisemny wniosek złożony wybranemu kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska można dokonać z ważnych powodów, w szczególności gdy: noszone imię lub nazwisko jest ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka; używa się innego imienia lub nazwiska; noszone imię lub nazwisko zostało bezprawnie zmienione; zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada, nosi się inne imię lub nazwisko.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl