Najnowocześniejszy rezonans w Polsce trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
Uniwersytecki Szpital Kliniczny może się pochwalić najnowocześniejszym rezonansem w Polsce. Podlascy pacjenci już mogą z niego korzystać.
J. Fiedoruk
USK ma najlepszy rezonans w kraju
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym już znajduje się specjalistyczny rezonans – MAGNETOM Sola. Zgodnie z deklaracjami producenta - firmy Siemens Healthineers, aparatu w takiej konfiguracji nie ma żadna placówka w naszym kraju. Nowoczesny rezonans wyróżnia się tym, że ma najnowszej generacji cewkę BioMatrix, wykorzystuje algorytmy oraz wysoko specjalistyczne, oparte na sztucznej inteligencji rozwiązania Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp. Nowy rezonans może też najbardziej skomplikowane i zaawansowane badania rezonansu magnetycznego.
Aparat ten jest pierwszym na świecie 1,5 teslowym rezonansem magnetycznym, który został wyposażony w technologię BioMatrix.
- Taka technologia pozwala wykonywać badania rezonansem magnetycznym u prawie każdej osoby, każdego pacjenta. Rezonans odpowiednio dopasowuje parametry skanowania i jego przebieg do różnic anatomicznych czy fizjologicznych pacjenta, eliminując tym samym jakieś skrajności czy patologie. Dodatkowo system pomaga też w ułożeniu pacjenta, by było prawidłowe, dzięki czemu można skrócić badanie nawet o 30% - informuje Paweł Błoński, dyrektor sprzedaży Siemens Healthineers.
Magnetom Sola ma także specjalistyczne oprogramowanie, które wspiera szybkie i właściwe rozpoznanie zmian w badanych tkankach oraz sprawdza czy wdrożona terapia jest efektywna.
- W Szpitalu Klinicznym pacjent jest tym najważniejszym elementem i dokładamy wszelkich starań, by nasza usługa medyczna była efektywna i by pacjent wychodząc z naszego szpitala był zadowolony. Kluczowym elementem procesu leczniczo-terapeutycznego jest diagnostyka. To nowe urządzenie daje nam szansę na przyspieszenie, ale i zobaczenie dużo więcej, niż dotychczas. Przy szybkiej diagnostyce mamy szansę, by tym pacjentom pomóc. Skorzystają pacjenci neurologiczni, neurochirurgiczni, ale i z każdej innej dziedziny, bo będziemy mogli wdrożyć szybką terapię – mówi dyrektor USK prof. Jan Kochanowicz.
Pacjenci szpitala skorzystają ze sprzętu w ramach hospitalizacji
Hospitalizowani pacjenci będą mogli mieć wykonane badania z użyciem rezonansu. Będzie też możliwość skorzystania z tego urządzenia prywatnie, przez osoby z zewnątrz.
- Z punktu widzenia praktycznego w sposób bezpieczny na tym aparacie będzie można wykonać do 50 badań dziennie – wyjaśnia Kochanowicz. - Pacjenci mają badania za darmo w ramach procedury hospitalizacji.
Na Uniwersytecie Medycznym już są wprowadzane zmiany na studiach lekarskich, by ten rezonans, jako narzędzie dydaktyczne, zostało wprowadzone do kształcenia wszystkich lekarzy. Podobnie ma być też na innych kierunkach uczelni.
Całkowity koszt inwestycji jest owiany tajemnicą, wiadomo jednak, że przekroczył 5 mln zł. Koszt ten został poniesiony przez spółkę Uniwersytetu Medycznego Lomirt.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl