Teatr Łątek mieści się w domu jednego z pomysłodawców - Krzysztofa Zemły, reżysera, aktora, animatora kultury oraz Ewy Zemło, malarki, scenografki.
Czytaj także wywiad z Krzysztofem Zemłą:
Najmniejszy teatr - Teatr Łątek w Supraślu zaprasza na spektakle.
Jest to zjawisko na skalę ogólnopolską. Teatr Łątek został powołany do życia w 2019 roku w stuletnim domu. Na widowni znajduje tylko 10 miejsc. Fotele pochodzą z byłego Kina Pokój. Na wyposażeniu sali teatralnej oprócz reflektorów jest też stary kaflowy piec. Teatr Łątek w Supraślu to głównie teatr cieni i formy lalkowe.
Repertuar teatru powstał w oparciu o sztuki Teatru Łątek Supraśl oraz widowiska zaproszonych do współpracy niezależnych teatrów i twórców parających się teatrem łątek, czyli lalek teatralnych, przedmiotu, światła i cienia. Są to Adam Walny z Policznej oraz Teatr Nemno z Rzeszowa.
Na pewno w lepszym odbiorze sztuk pomaga kameralność spektakli.
- Gra się tu praktycznie na twarzach widzów. Na widowni mieści się zaledwie dziesięć osób. Wszystko to połączone dodatkowo z prezentowanym na scenie autorskimi wypowiedziami teatralnymi buduje unikalny, intymny klimat spotkania publiczności z artystami i ich twórczością - deklaruje Krzysztof Zemło.
Podczas sezonu artystycznego 2022 zagranych zostanie 9 spektakli, głównie Teatru Łątek. Większość sztuk jest przeznaczonych dla osób dorosłych. Artyści skupieni wokół sceny najmniejszego teatru chcą przeciwstawiać się stereotypowi, zgodnie z którym forma teatru lalkowego lub cieni przypisana jest tylko i wyłącznie działalności skierowanej do dzieci.
Pierwszy spektakl w ramach sezonu artystycznego 2022 odbędzie się już w sobotę (20.08), o godz. 19:00. Będzie można zobaczyć
Pieśń rzeki. Aby wziąć udział w przedstawieniu należy zarezerwować miejsca pod numerem telefonu 503 728 429.
Kolejno będzie można obejrzeć:
-
Matecznik - 24 września, 4 listopada oraz 10 grudnia;
-
Cyrk Hrynek Teatru Nemno - 6 listopada;
-
Jaś i Fasola - 13 listopada oraz 27 listopada;
-
Król i błazen Walny Teatru - 26 listopada.