Kultura i Rozrywka

Wróć

Najlepsze fotografie można obejrzeć na wystawie. Finał konkursu Człowiek obok mnie

2016-10-02 15:31:07
Paweł Szczegryn zdobył Grand Prix Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej Człowiek obok mnie, organizowanego przez BOK. Najlepsze prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Małej Galerii BOK.
AD
Konkurs, zainicjowany w 2000 r. i organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury, skierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty. Zdjęcia ocenia jury złożone z profesjonalistów fotografików i znawców sztuki fotograficznej. W tym roku odbyła się IX edycja Konkursu.

Fotografie, które poruszyły

Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, przypomniała, że konkurs odbywa się co 2 lata, w systemie biennale.

- W tym roku otrzymaliśmy bardzo dużo bardzo różnorodnych prac, a przez to trudnych do ocenienia - mówiła podczas wernisażu pokonkursowej wystawy.

Grzegorz Jarmocewicz, przewodniczący jury, dodawał:
- Konkurs dotyka sfer najbliższych człowiekowi. Bo najważniejsze jest to, co człowiek przeżywa.

Jury oglądało fotografie i najciekawsze oznaczało białą kartką. Szybko okazało się, przy jakich zdjęciach gromadzi się najwięcej kartek.

- Nagrodziliśmy prace, które nas poruszyły, które opowiadały historie, niosły ze sobą tragedie czy radości - tłumaczył Jarmocewicz.

Proste środki, dramatyczny nastrój

Grand Prix Konkursu zdobył Paweł Szczegryn z Sokołów za 5 fotografii z cyklu Przemoc. Na każdym ze zdjęć widnieje odwrócona do widza plecami osoba.

Zdaniem Grzegorza Jarmocewicz, autor ujawnia bolesne, czasem szokując wydarzenia, których doznali bohaterzy jego zdjęć nie poprzez epatowanie drastycznymi obrazami. Aby wzbudzić niepokój widza oaz jego namysł nad fotografią, wykorzystuje proste środki zdjęciowe - skupione światło i wyciszone jego brakiem tło tworzą niezwykle dramatyczny nastrój (...).

- Ten cykl zdjęć powstał na mój dyplom w Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku, w pracowni Michała Hellera - opowiadał Paweł Szczegryn.

Dodawał, że chciał pokazać różne rodzaje przemocy. Sfotografował osoby z jego osobistej przestrzeni. Chciał w ten sposób pokazać, że każdy z nas - nasi bliscy czy dalsi znajomi, wszyscy podlegamy różnym rodzajom opresji, którą często skrywamy przed innymi.

Można oglądać pokonkursową wystawę

Jury obejrzało i oceniło 492 fotografie wykonane przez 127 autorów. Obradowało w składzie: Grzegorz Jarmocewicz - przewodniczący, Agnieszka Sadowska-Mazurek, Wojciech Wojtkielewicz, Adam Łukasz Pańczuk, Grażyna Dworakowska - dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury i Anna Łuszyńska z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Drugą nagrodę jurorzy przyznali Maciejowi Iwaniszewskiemu z Torunia za 3 fotografie: Hermetyzm drogi, Obcy i Siostry. Równorzędnie dwa wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Gwiazdonik (Jordanów) za 5 fotografii z cyklu Przedmioty pożądania i Bartłomiej Busz (Ostrzeszów) za 3 fotografie z cyklu fotoreportażowego Start. Jury postanowiło nie przyznawać trzeciej nagrody.

Zdjęcia nagrodzonych autorów można oglądać na wystawie pokonkursowej w Małej Galerii BOK (foyer kina Forum). Jury do prezentacji wybrało także prace 38 innych autorów.

Wystawę można oglądać do 17 października w godzinach pracy kasy kina Forum (14.00-21.00) z wyłączeniem wydarzeń zamkniętych i biletowanych. Wstęp jest wolny.

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl