Aktualności

Wróć

Najlepsza podlaska szkoła doczeka się auli i stołówki

2022-11-22 00:48:27
Najlepsza szkoła średnia w województwie podlaskim będzie miała aulę z prawdziwego zdarzenia i nowoczesną stołówkę. Pieniądze na ten cel trafią m.in. z budżetu państwa.
PUW
- Mamy 1000 uczniów w szkole, teraz żywimy około 270 uczniów w salach lekcyjnych - narzeka dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku Dariusz Bossowski.

To się zmieni. Szkoła, na wniosek wojewody podlaskiego, otrzymała od Ministra Finansów promesę z rezerwy celowej budżetu państwa na budowę stołówki z aulą. Promesa opiewa na kwotę ponad 4,3 mln zł. Dyrektor odbierając symboliczny czek od wojewody Bohdana Paszkowskiego, wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego oraz senatora Mariusza Gromko podkreślił, że to odpowiedź na nasze ogromne potrzeby.

Promesa jest przeznaczona na budowę budynku stołówki z aulą wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, pomieszczeniami dydaktycznymi, windą, drogą dojazdową, parkingami, zielenią oraz małą architekturą. Budynek będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Stanie na północnej części szkolnej działki, będzie połączony łącznikiem z budynkiem sali gimnastycznej. Zgodnie z harmonogramem inwestycja powinna się zakończyć w listopadzie przyszłego roku. Środki z budżetu państwa pokryją niespełna połowę kosztów inwestycji. Ponad drugie tyle dołoży Miasto Białystok.

- Nowa aula będzie służyć nie tylko społeczności szkolnej, ale pozwoli jej otworzyć się na organizację wydarzeń o szerszym zasięgu. Do tego niemal 50% uczniów II LO dojeżdża do szkoły spoza Białegostoku i powinno mieć zagwarantowany jeden ciepły posiłek, co w obecnych warunkach jest dość utrudnione - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku, w którego skład wchodzą II LO i Szkoła Podstawowa nr 53, zdawana jest matura międzynarodowa, są klasy dwujęzyczne, prowadzony jest również program DSD przygotowujący uczniów do uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl