Najlepsi z najlepszych. Stworzyli biznesowo-naukowe pomosty. Wiemy, kim są [ZDJĘCIA]
Kilka dni temu odbyła się gala Pomostów Przyszłości. Projekt ma na celu promowanie dobrych wzorców, jeśli chodzi o współpracę na linii: biznes-nauka. Już wiemy, kto się wyróżnił i został nagrodzony.
Technotalenty
Zakończyła się już druga edycja Pomostów Przyszłości w województwie podlaskim, która ma na celu pokazywanie, że biznes i naukę można, a nawet trzeba łączyć.
W wydarzeniu wzięły udział podmioty gospodarcze, instytucje naukowe, przedsiębiorcy, naukowcy, a przede wszystkim osoby, które interesują się i biznesem, i nauką, a przede wszystkim - umiejętnym łączeniem obu tych dziedzin.
Uroczysta gala, podczas której nagrodzono najlepszych z najlepszych
We wtorkowym wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród drugiej edycji Pomostów Przyszłości. Kapituła konkursowa oceniła ponad 30 zgłoszeń konkursowych w 4 kategoriach: Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego, Pomost do nauki dla osoby, Pomost do biznesu dla instytucji naukowej oraz Pomost do biznesu dla osoby.
Na początku imprezy wręczono Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego OPUS VIRIDIS – dzieło zielone Biebrzańskiemu Parku Narodowemu za projekt pt. Renaturyzacja sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy”. W ten sposób marszałek chciał podkreślić, jak ważne w świecie nauki i biznesu jest też środowisko.
Pomost dla biznesu dla instytucji naukowej otrzymała Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przykładem tego, jak łączy naukę z biznesem jest projekt Lyme Detect, który jest realizowany od 2020 r. Przy zachowaniu wszelkich rygorystycznych wymogów dotyczących standardów metodycznych, etycznych i naukowych udowodniło ono, że zastosowanie kombinacji pomiaru odpowiedzi humoralnej i komórkowej znacznie poprawia czułość diagnostyki boreliozy z Lyme.
Pomost do biznesu dla osoby dostał dr Marek Jałbrzykowski za projekt, który dotyczył sposobu otrzymywania powłok drukarskich o podwyższonych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych do opakowań tekturowych.
Nagroda za kominek i nadzorowanie nad projektami
Pomost do nauki dla przedmiotu gospodarczego wręczono przedsiębiorstwu TOOLCO Kazimierzowi Mitroszewskiemu za projekty: kominek wentylacyjny AIR JET, który obecnie jest najbardziej wydajnym na rynku grawitacyjnym kominkiem wentylacyjnym oraz innowacyjny napinacz ręczny.
Pomost do nauki dla osoby powędrował do Leszka Szulca, dyrektora ds. Technicznych i Produkcji w SaMASZ, za zarządzanie i nadzorowanie takimi projektami, jak np. Budowa Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. W tej kategorii kapituła zadecydowała o przyznaniu wyróżnienia, które trafiło do dr Katarzyny kalinowskiej-Wichrowskiej, prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej za bezodpadową technologię Rozwoju i Współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego trafił z kolei do firmy EKTO, która m.in. opracowała i wdrożyła do produkcji innowacyjny napowietrzny rozłącznik próżniowy w obudowie zamkniętej, dedykowanego do inteligentnych sieci średniego napięcia.
Wydział Elektryczny PB też został nagrodzony
Ostatnia nagroda, czyli Pomost do biznesu dla instytucji naukowej, powędrowała zaś do Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej - zgłaszany zespół prowadził nowatorskie badania dotyczące zastosowania promieniowania ultrafioletowego w paśmie C (UVC) do dezynfekcji/dekontaminacji.
Portal BialystokOnline był patronatem medialnym wydarzenia
Redakcja
24@bialystokonline.pl