Kultura i Rozrywka

Wróć

Najlepsi baloniarze

2008-09-08 00:00:00
Jerzy Czerniawski wygrał II Międzynarodowe Mistrzostwa Podlasia Balonów na Ogrzane Powietrze. Trwająca od czwartku impreza zakończyła się wczoraj.
- Cieszymy się, że wszystko odbyło się bezpiecznie. Nikomu nic się nie stało. Wszyscy są cali i zdrowi. Również sprzęt jest w porządku - mówiła Jolanta Matejczuk, zdobywczyni Balonowego Pucharu Świata Kobiet.

Czerniawski nie tylko doskonale lata balonem (od 1994 roku startuje w różnego rodzaju zawodach), ale też bardzo dobrze gra w tenisa. W mistrzostwach zdobył 7200 punktów i miał 1100 punktów przewagi nad drugim zawodnikiem. Był nim Antoni Fiedorczuk z Klubu Balonowego Białystok. Trzecie miejsce zajął Władysław Bohojło. W zawodach wystartowało 11 zawodników z całego kraju i za granicy, m.in. Niemiec.

Sobotni pościg samochodów retro za balonem, w którym wzięło udział 11 aut prowadzonych przez członków Klubu Miłośników Starej Motoryzacji, wygrał Marcin Dąbrowski, kierowca Trabanta 601s.

Mistrzostwa były połączone z obchodami 30-lecia pierwszego startu balonu w Białymstoku. Balony rzeczywiście zawładnęły miastem. Wystarczyło zadrzeć głowę do góry, by zobaczyć kolorowe aerostaty na niebie. Udał się start balonów gazowych, które przywieźli Rosjanie. Ostatni taki lot odbył się w Polsce 12 lat temu. Poza tym nad Białymstokiem latał sterowiec. Nocą można było podziwiać balony na tle podświetlonego Pałacu Branickich.

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok.