Najczęstsze błędy w PIT-ach. Sprawdź, na co uważać
Ruszył czas składania PIT-ów w urzędach skarbowych. W formularzach podatników często pojawiają się jednak błędy. Sprawdź, czego się wystrzegać, by uniknąć późniejszych wezwań do urzędu.
e-deklaracje.gov.pl
Wiele osób myli zaliczki w PIT-36 i PIT-36L. Podatnicy błędnie wpisują w formularzach zaliczki wpłacone w ciągu roku z tymi, które są należne za dany rok podatkowy. Zapominają też, że straty z poprzednich lat mogą być odliczane od dochodu pochodzącego z tego samego źródła, z którego powstały. Odliczenie nie może być wyższe niż 50% poniesionej straty.
Osoby, rozliczające podatek, wielokrotnie zapominają także o dołączeniu odpowiednich załączników (PIT/B, PIT/D, PIT/O, PIT/UZ).
Kolejnym błędem jest brak podpisu podatnika, bez którego zeznanie podatkowe jest nieważne. Osoby, prowadzące działalność gospodarczą, muszą pamiętać o wpisaniu NIP-u, jeśli zaś rozliczamy się wraz z małżonkiem, który działalności gospodarczej nie prowadzi, to mąż/żona posługuje się PESEL-em.
Niektórzy biorą formularze na zapas. Niestety druki co roku ulegają zmianie, dlatego rozliczając się należy pamiętać o wypełnianiu aktualnych dokumentów. Kolejnym częstym błędem są niejednolite adresy. Podatnik ma obowiązek wpisania aktualnego adresu zamieszkania (nie zameldowania). Nie wolno także zapominać o zaznaczenie celu złożenia formularza i sposobu opodatkowania.
Należy pamiętać, że podstawę obliczenia podatku oraz sam podatek należny zaokrąglamy do pełnego złotego.
Osoby, które uzyskały przychody z kilku źródeł, często źle sumują ich wysokość, która wynika z informacji zawartych w PIT-11 i błędnie ustalają koszty uzyskania przychodów, a więc podają też złą wysokość dochodu.
W formularzach pojawiają się także liczne błędy dotyczące przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Należy pamiętać o numerze KRS OPP i o tym, by kwoty były zaokrąglone do 10 groszy.
Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl