Najbardziej malownicze trasy w Polsce. Propozycje dla miłośników wąskotorówek
Wigierska Kolej Wąskotorowa oraz Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej znalazły się w zestawieniu TOP 7 wąskotorówek, do których można dotrzeć pociągami Polregio.
pogorzelica.pl
Zestawienie - z myślą o turystach, którzy z powodu korona wirusa wybierają wakacje w kraju - przygotowała spółka Polregio właśnie.
- Podróż wąskotorówką to świetny pomysł na obcowanie z naturą, odwiedzenie kluczowych zabytków czy ikonicznych miejsc, a na pasażerów często czekają dodatkowe atrakcje - przekonuje Renata Gierasimiuk z podlaskiego Polregio.
Wąskotorówka nad Wigrami
Na północy województwa podlaskiego można wsiąść do pociągu Wigierskiej Kolei Wąskotorowej. W czasie jazdy podróżni mają okazję podziwiać lasy Wigierskiego Parku Narodowego, a na malowniczo usytuowanych przystankach zachwycać się pięknem jeziora Wigry oraz roztaczającą się panoramą z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów. Kolej przemierza tereny Puszczy Augustowskiej, dzięki czemu możemy poznawać również historię eksploatacji dóbr puszczańskich.
W 1991 roku trasa o długości około 10 kilometrów (Płociczno Tartak - Krusznik) wpisana została do rejestru zabytków, jako cenny wytwór techniki. Krusznik, dawniej duża składnica drewna, dziś jest głównym przystankiem na trasie. Znajduje się tu Zielona Karczma, miejsce zabaw i biesiad integracyjnych. W Płocicznie z kolei znajduje się Muzeum Kolejki Wąskotorowej.
Pociągi Polregio zatrzymują się na stacji Płociczno koło Suwałk, skąd pieszo do stacji kolejki jest ok. 3 km.
Przez Puszczę Białowieską
Z kolei Puszczę Białowieską - ostatni las pierwotny wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO - można oglądać z wagoników Kolei Leśnej Puszczy Białowieskiej. Z rozbudowanej kiedyś sieci puszczańskich kolejek używane są obecnie dla celów turystycznych dwie linie.
Z Hajnówki wiedzie dłuższa trasa turystyczna do położonej 11 kilometrów na południe miejscowości Topiło. Na bocznicach stoi kilka wagonów i autentyczny parowóz.
- Podczas podróży zatrzymamy się m.in. na skraju położonego tuż przy torach rezerwatu Głęboki Kąt, który zachować ma w stanie naturalnym fragment tzw. boru torfowcowego. Równie piękny widok zachwyca, gdy wagoniki przekraczają rzekę Leśną. Kolej kursuje od maja do końca września w wybrane dni - zachęcają przedstawiciele kolei.
Nie tylko na Podlasiu
W zestawieniu znalazło się też pięć innych wąskotorówek. Żuławska Kolej Dojazdowa kursuje pomiędzy stacjami Sztutowo–Prawy Brzeg Wisły oraz Stegna Gdańska–Nowy Dwór–Tuja. Na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej znajduje się czynny do dzisiaj wyjątkowy zabytek hydrotechniczny. Między miejscowościami Świerznica i Rybina zbudowano w latach 1905-1906 kolejowy most obrotowy na rzece Szkarpawie.
Bieszczadzka Kolejka Leśna wąskotorowa pierwotnie przewoziła drewno na trasie Cisna – Nowy Łupków. Obecnie wagoniki kursują na dwóch odcinkach Majdan - Przysłup (12 km) oraz Majdan - Balnica (9 km).
Górnośląska Kolej Wąskotorowa jest najstarszą, nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie! Powstała w roku 1853 r. i przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń. Tu ciuchcia kursuje na odcinku Bytom PKP Wąskotorowy – Miasteczko Śląskie.
Turyści mogą wsiąść także do Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej (dawniej Gryficka Kolej Wąskotorowa) oraz Kolei Parkowej Maltanka w Poznaniu.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl