Ktoś jeszcze pamięta Konfrontacje Filmowe? Starsi kinomani na pewno! Zanim pojawiły się Warszawski Festiwal Filmowy, Nowe Horyzonty, Camerimage, Transatlantyk czy Off Camera, to było najważniejsze filmowe wydarzenie w Polsce, pozycja obowiązkową dla każdego wielbiciela srebrnego ekranu. Po prawie 30 latach (ostatnia edycja odbyła się w 1993 r.) Gutek Film we współpracy z 18 kinami studyjnymi z różnych miast w Polsce, w tym z białostockim Forum, wskrzesza ducha tego kultowego wydarzenia.
Ideą Konfrontacji Filmowych jest przegląd najważniejszych obrazów ostatniego roku. Większość z nich trafi repertuarowo do kin dopiero za kilka miesięcy, a niektóre nie trafią nigdy. Wszystkie łączy to, że będzie o nich głośno w najbliższym sezonie. Kompaktowy zestaw daje możliwość obejrzenia najgłośniejszych, nagradzanych na świecie tytułów.
W reaktywowanej edycji Konfrontacji znajdzie się 14 tytułów pokazywanych na najważniejszych festiwalach filmowych świata: w Cannes, Wenecji i Berlinie.
Czy można wybrać creme de la creme tego zestawu? Na pewno trzeba wymienić szwedzki W trójkącie nagrodzony w Cannes Złotą Palmą. To dzika komedia, niezwykle aktualna satyra i drapieżny komentarz do absurdalnych czasów, który demaskuje próżność i egoizm bohaterów, kpi z pustej sławy influencerów, wyśmiewa świat mody. Podczas rejsu luksusowym statkiem spotykają się m.in. gwiazdka Instagrama, model, wiecznie pijany kapitan, emerytowani handlarze bronią, rosyjski król nawozu, podstarzałe diwy i zrzędliwe milionerki...
Blisko to wg krytyków jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. 13-latkowie Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.
Australijski thriller Nitram jest inspirowany życiem Martina Bryanta, sprawcy największej masowej strzelaniny w historii Australii w 1996 r. Co sprawiło, że przeciętny, nieco oderwany od rzeczywistości chłopak wkroczył na ścieżkę zbrodni? Okazuje się, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to wybuchowa mieszanka.
Ponadto w zestawie znalazły się filmy z Iranu (Bohater), Hiszpanii (Alcarras), Korei Południowej (Podejrzana), Rumunii (Prześwietlenie), Meksyku (Sundown), Danii (Holy spider), Francji (Tori i Lokita), Włoch (Nostalgia) czy Ukrainy (Pamfir). Pokazywane będą też dwie polskie produkcje: IO Jerzego Skolimowskiego i Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej.
Opisy wszystkich filmów:
Konfrontacje Filmowe
Konfrontacje Filmowe potrwają od 9 do 18 września w Kinie Forum.