Nadszedł czas na obowiązkowe elektroniczne skierowania
E-skierowanie przestaje być alternatywą a zaczyna być obowiązkiem. Żeby z niego skorzystać, chorzy muszą założyć Internetowe Konto Pacjenta. W zamian otrzymują kilka udogodnień.
pixabay.com
Od piątku (8.01), w całym kraju, wydawane będą wyłącznie skierowania w postaci elektronicznej.
Nowe rozwiązanie ma ułatwić życie zarówno przychodniom, jak i pacjentom. Przychodnie nie będą już musiały mierzyć się z długimi kolejkami osób, które chcą się zarejestrować na badanie i czekają ze skierowaniem w ręku.
Natomiast jeżeli chodzi o pacjentów, to tu można wymienić kilka zalet e-skierowań. Przede wszystkim nie można ich zgubić. Są zawsze dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. W każdym momencie możemy sprawdzić historię naszych elektronicznych skierowań. Rodzice bez problemu prześledzą historię leczenia swoich dzieci. Znika również problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu.
Trzeba będzie również przyzwyczaić się do nowej formy e-skierowania. Otrzymamy je w postaci SMS-a lub e-maila. Żeby jednak móc je odebrać, musimy najpierw zalogować się na naszym Internetowym Koncie Pacjenta i wpisać tam nasz numer telefonu lub adres mailowy.
E-skierowanie może być wystawione na: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badanie echokardiograficzne płodu.
Z drugiej strony lekarz nie wystawi elektronicznego skierowania na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl