Cztery dni wypełnione tańcem, spotkaniami, warsztatami, spektaklami i koncertami - tak zapowiada się tegoroczny Festiwal Tańca Współczesnego KALEJDOSKOP. W tym roku odbywa się już po raz 21.
- Przed nami moc wrażeń tanecznych i okołotanecznych, bo spektakle, warsztaty, spotkania, rozmowy i dużo dużo więcej wokół festiwalu - zachęca Karolina Garbacik, dyrektorka i pomysłodawczyni festiwalu. - Mam nadzieję, że będą nowe doznania. Pokażemy taniec z nowej perspektywy i mamy nadzieję, że będzie poruszający, a widzowie będą przyjemnie zaskoczeni naszymi wyborami - dodaje.
Taniec współczesny, rozwijający się od ponad stu lat, stworzył do dnia dzisiejszego różnorodne kierunki. Celem Kalejdoskopu jest przedstawienie właśnie tej różnorodności dla szerokiej publiczności. Wydarzenie zaprasza do zapoznania z nieoczywistym na pierwszy rzut oka światem tańca.
- Na Kalejdoskopie w ciągu tych dwudziestu lat pojawili się najważniejsi przedstawiciele polskiego tańca współczesnego. Postaci te tworzyły taniec współczesny w naszym kraju. Najważniejsze teatry i najciekawsze spektakle, które w ostatnich dwudziestu latach były prezentowane przez polskich artystów. To wszystko mamy okazję oglądać na Kalejdoskopie i dlatego właśnie jest on tak wyjątkowy. Ideą, która tu przyświeca jest to, że chcemy integrować środowisko tańca właśnie tu i to się dzieje. Na tegoroczny Kalejdoskop przyjeżdżają producenci, teoretycy oraz choreografowie, aby spędzić tutaj te cztery dni i planować przyszłe produkcje - opowiada Karolina Garbacik.
Program tegorocznej edycji
Festiwalowe wydarzenia rozpoczną się w czwartek (13 czerwca) wystawą fotografii Manège. Tego dnia odbędzie się również prezentacja spektaklu Fast Foot Fools/Szybkonodzy głupcy Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, spotkanie Rozmowy po tańcu, a także wernisaż prac pleneru plastycznego Ruch.
W piątek (14 czerwca) uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć spektakl WoW Marty Wołowiec. Tego dnia odbędzie się również prezentacja krótkich form choreograficznych, które zaprezentują widowni młodzi artyści. Na zakończenie dnia, w klubie festiwalowym w planach są Rozmowy po tańcu.
W sobotę (15 czerwca) będzie można zacząć dzień od poznania historii naszego miasta. Przewodniczka Anna Kraśnicka zabierze uczestników w podróż po Pomnikach i rzeźbach w przestrzeni historycznej Białegostoku. Później, odbędzie się prezentacja performansu Skakanka Karoliny Garbacik oraz pokazy spektakli HOTEL H.**** i J E S T E M M I Ł O Ś C I Ą III. Wieczorem w planach jest potańcówka z zespołem Żemerwa. Tego dnia odbędą się również warsztaty taneczne.
W niedzielę (16 czerwca) odbędzie się Taneczny LUNCH oraz spotkanie autorskie z dr Hanną Raszewską-Kursą, która zaprezentuje uczestnikom publikację pt. Empatia, choreografia i śmiech jako nadzieja dla ludzkości. Komizm w sztuce tańca i choreografii w Polsce w XXI wieku. Spektakle, które zostaną zaprezentowane tego dnia to Odyseja oraz Hair story.
- Wydarzeniem wyjątkowym będzie niedzielny spektakl Odyseja Teatru Nowszego na dworcu PKP. Jest to realizacja, w której zaprosimy widzów dosłownie w przestrzeń naszego dworca i będą mieli okazję tam doświadczać spektaklu - podkreśla dyrektorka festiwalu.
Wieczorem w planach jest relaksacyjny koncert gongów, mis kryształowych i instrumentów etnicznych, który zamknie tegoroczny Kalejdoskop. Każdego festiwalowego dnia odbędą się również spotkania z Dorotą Baranowską w SDK DanceOFFnii.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Więcej informacji: Festiwal Tańca Współczesnego KALEJDOSKOP