Imprezy poza Białymstokiem

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Nadbużańskie Podlasie - jednodniowa wycieczka

2022-08-06
Termin: 2022-08-06
PTTK zaprasza do zanurzenia się w świat podlaskiej duchowości. Na trasie będzie można zobaczyć miejsca kultu chrześcijańskiego i judaizmu, w planach jest także szczegółowe zwiedzanie pomijanych zazwyczaj Siemiatycz.

Program:

8:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki

MILEJCZYCE
Znajduje się tu zabytkowy kościół parafialny św. Stanisława z 1740 r. – orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej oraz dzwonnica. We wnętrzu barokowe ołtarze wykonane przed 1744 rokiem, a także najstarszy obraz w Polsce kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obejrzymy również cerkiew i synagogę z 1927 r. Zatrzymamy się na niezwykłym cmentarzu żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej.
A na koniec czeka nas krótki pokaz pieczenia sękacza w firmie Junakor, będzie tu również możliwość zakupu sękaczy i mrowisk.

Św. GÓRA GRABARKA
Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce, słynie z wielu uzdrowień. Obejrzymy odbudowaną cerkiew Przemienienia Pańskiego otoczoną tysiącami krzyży pielgrzymich.

KASZTELIK Korona Podlasia
Kamienny kasztel wzniesiony własnoręcznie przez znanego siemiatyckiego społecznika i pasjonata kamieniarstwa.

SIEMIATYCZE
Historia miasta sięga 1542 r., kiedy to Zygmunt August nadał mu prawa miejskie, natomiast największy rozwój przypadł na wiek XVIII, kiedy to za sprawą rodu Sapiehów powstały tu najokazalsze budowle. Obecnie najciekawsze atrakcje turystyczne w Siemiatyczach to zespół barokowy: kościół Wniebowzięcia NMP z XVII w. i były klasztor misjonarzy z XVIII w., cerkiew Apostołów Piotra i Pawła z XIX w., dzielnica żydowska i synagoga żydowska z XVIII w., gdzie mieści się obecnie Dom Kultury.

Ok. 18.30 powrót do Białegostoku

Cena: 170 zł/os
160 zł/os członkowie PTTK
150 zł/os przewodnicy PTTK
Więcej, w tym formularz zgłoszenia:tutaj.

Miejsce imprezy

Milejczyce - Grabarka - Kasztelik - Siemiatycze