Na ten nowotwór zachoruje co piąty z nas. Zgłoś się na badania!
Nowotwory skóry należą do najczęstszych na świecie. Szacuje się, że 20% populacji w ciągu życia na nie zachoruje. Mogą być jednak całkowicie wyleczalne. O ile się je wcześnie wykryje. Na szybkie, ale jakże istotne badania zaprasza Białostockie Centrum Onkologii. Bez zapisów i kolejek.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Zabójcza moda na opalanie
W Polsce na samego czerniaka notuje się około 4000 zachorowań rocznie, a co najgorsze, liczby te wciąż rosną - w ciągu ostatnich kilkunastu lat zwiększyły się niemal 10-krotnie. Jest to związane ze zmianą stylu życia. Dużo częściej wyjeżdżamy na wakacje za granicę, w miejsca, w których nasza skóra nie jest przysposobiona, by naturalnie się bronić. Także zmieniła się moda - chętniej odsłaniamy nasze ciało nie tylko na plaży, ale na co dzień. Co więcej, dermatolodzy i onkolodzy spodziewają się za kilkanaście lat kolejnej fali zachorowań, dziś jeszcze stosunkowo rzadkich - na czerniaka paznokci. Będzie to pokłosie wykonywanego powszechnie od stosunkowo niedawna manicure hybrydowego, przy którym stosuje się lampy UV.
Problem częstych nowotworów skóry zauważa Białostockie Centrum Onkologii. Od prawie roku funkcjonuje tam poradnia dermatologii, a w kwietniu powołano Skin Cancer Melanoma Unit.
- To specjalistyczne centrum zajmujące się diagnostyką i leczeniem czerniaków i nowotworów skóry. W ramach tego centrum współpracują ze sobą chirurdzy onkolodzy, dermatolodzy, onkolodzy, liczni radioterapeuci i patomorfolodzy - mówi dr Katarzyna Bielawska, specjalistka chirurgii onkologicznej.
- Trafiają tam pacjenci świadomi, którzy zgłaszają się na badania przesiewowe, ale też ci, którzy mają zmiany posłoneczne czy już rozwinięte nowotwory. W poradni odbywa się chirurgiczne, ale też niechirurgiczne leczenie nowotworów skóry - o poradni dermatologicznej opowiada dr Marta Koper. - Najbardziej skupiamy się na wczesnej diagnostyce i leczeniu raka skóry oraz czerniaka.
Nie czekaj!
Jak podkreślają lekarki BCO, przy nowotworach skóry nic nie jest tak ważne jak ich wczesne wykrycie.
- Niestety w Polsce umieralność na czerniaka jest o około 20% wyższa niż w Unii Europejskiej, mimo że mamy ten sam dostęp do leków stosowanych w leczeniu czerniaka i leczeniu pacjentów z przerzutami. To dlatego, że w Polsce pacjenci zbyt późno zgłaszają się na badanie - tłumaczy Katarzyna Bielawska i podkreśla, że przy wczesnym wykryciu nowotworu skóry rokowanie 5-letniego przeżycia to 98%. Przy późniejszym wykryciu spada do 20%.
Oczywiście, by nie dopuścić do powstawania zmian skórnych najważniejsza jest profilaktyka. Przede wszystkim unikanie solariów i stosowanie kremów z filtrem. Ponadto należy kontrolować znamiona (u osób dorosłych zaleca się to raz w roku), zwłaszcza nowych, bo od 2/3 do 3/4 czerniaków rozwija się nie z istniejącego pieprzyka, ale ze skóry wcześniej niezmienionej.
- Ważne jest też, by szczególnie chronić dzieci, gdyż zarówno czerniak jak i rak podstawnokomórkowy najczęściej powstają po oparzeniach słonecznych powstałych w dzieciństwie - dodaje dr Magda Marek-Safiejko.
Badaj znamiona, wyroluj czerniaka
By zachęcić Podlasian do profilaktyki, Białostockie Centrum Onkologii organizuje akcję Badaj znamiona, wyroluj czerniaka. W jej ramach, każda osoba dorosła, bez skierowań i zapisów, będzie mogła wykonać bezbolesne i bezinwazyjne badania dermatoskopowe polegające na oglądaniu skóry specjalistyczną lupą.
Badania odbędą się 21 maja, w sobotę, w Białostockim Centrum Onkologii. Od godz. 9.00 do 14.00 na pacjentów będzie czekało 4 lekarzy: dwóch chirurgów onkologów i dwóch dermatologów. Warto zajrzeć do BCO od strony ul. Warszawskiej. Tam będzie trwał profilaktyczny event z animacjami i atrakcjami dla dzieci. Osoby zainteresowane badaniami będą kierowane przez pracowników BCO do gabinetów.
Wg szacunków powszechność badania dermatoskopowego zwiększyła wykrywalność nowotworów skóry o 30%.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl