Aktualności

Wróć

Na Rynku Kościuszki rozbrzmi Oda do radości

2019-03-24 08:09:15
W niedzielne południe białostoczanie będą mieli okazję odśpiewać wspólnie Odę do radości, upamiętniając tym samym rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.
MN
25 marca 1957 roku, podpisując Traktaty Rzymskie, przedstawiciele europejskich państw położyli fundament pod Europę w jej dzisiejszym kształcie. Zapoczątkowano tym samym najdłuższy okres pokoju w historii Europy. To dzięki tym porozumieniom powstała Unia Europejska, która jednoczy wszystkich Europejczyków - niezależnie od narodowości, poglądów czy przekonań.

Z tej okazji w niedzielę (24 marca) na Rynku Kościuszki odbędzie się happening poświęcony upamiętnieniu tej rocznicy. O godz. 12.00 białostoczanie zbiorą się w tym miejscu, żeby wspólnie odśpiewać Odę do radości, będącą hymnem Unii Europejskiej.

Organizatorzy chcą podkreślić w ten sposób, że w Polsce nadal są kultywowane wartości Unii Europejskiej, takie jak poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

- Wartości te są wspólne wszystkim żyjącym w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn. Wspólnota europejska jest swoistą unią prawa, która nam wszystkim gwarantuje ochronę przynależnych nam praw i wolności – mówi Dorota Zerbst z KOD Podlasie, który organizuje tę inicjatywę.

Zdaniem przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji obecny rząd próbuje odsunąć nas do Europy, łamiąc europejskie standardy prawne, ale też przejawiając jawny eurosceptycyzm.

- Niestety wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że odsuwamy się od tej wspólnoty. Przemówienia prominentnych polityków obozu rządowego kierują nas do wyjścia z Unii Europejskiej; słowa Prezydenta porównujące Unię Europejską do okresu zaborów uznajemy za nieodpowiedzialne, niepotrzebne i szkodliwe. Widoczna aprobata dla ksenofobii i nacjonalizmu osłabia silną Polskę, a to budzi nasz sprzeciw – mówi Dorota Zerbst. - Musimy stanąć razem, by pokazać, że chcemy być członkami Wspólnoty. Musimy pokazać, że słowa wypowiadane przez polityków nie są wypowiadane w naszym imieniu. Dlatego spotykamy się 24 marca... by pokazać, że Silna Polska to silna Unia, a silna Unia to jeszcze silniejsza Polska.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl