Nauka

Wróć

Na Podlasiu odkryto kolejne diamenty

2015-10-06 00:00:00
Odkrywcy Diamentów wyłonili kolejnych uzdolnionych młodych ludzi z naszego regionu, którzy otrzymają stypendia na prowadzenie swoich badań naukowych.
JF
Przed kilkoma dniami kapituła programu stypendialnego Odkrywcy Diamentów rozpatrzyła wnioski o dofinansowanie zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

- Miło mi poinformować, że prowadzona przez nas akcja jest z powodzeniem kontynuowana i jak widać przynosi efekty – mówi rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. - Kapituła rozpatrzyła pierwsze wnioski, które miały podwójny charakter. Pierwsze dotyczyły przedłużenia stypendium już istniejącym naszym diamentom,a drugie dopiero zgłaszały się z prośbą o jego przyznanie – dodał.

Zadaniem programu stypendialnego Odkrywcy Diamentów jest przede wszystkim udzielanie wsparcia finansowego młodym mieszkańcom województwa podlaskiego, by mogli wziąć udział w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Pieniądze są też potrzebne utalentowanym uczniom na przeprowadzanie swoich badań naukowych.

Dwa dotychczasowe diamenty – Petros Psyllos i Maciej Szczerba - po przedstawieniu sprawozdania ze swojej dotychczasowej działalności oraz przedstawieniu swoich kolejnych pomysłów i projektów otrzymały stypendium po raz kolejny. Obaj przyznają, że dofinansowanie bardzo im pomogło w prowadzeniu badań.
- Gdyby nie stypendium, na pewno nie zrealizowałbym kilku projektów. Nie zainwestowałbym też w materiały dydaktyczne, które są przecież inwestycją na przyszłość – mówił Psyllos. - Aktualnie pracuję nad 3 projektami, więc dofinansowanie z pewnością mi pomoże – dodał.

Spośród 6 wniosków ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wybrano te, które otrzymały dofinansowanie.
- Wybrano 3 projekty, dwa z nich dotyczą III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku i jeden Publicznego Gimnazjum nr 13 w Białymstoku. Opiekunem wszystkich tych grup jest Grzegorz Nowik, który pracuje w obu szkołach – informuje Dzienis.

- Uczniowie gimnazjum przygotowali projekt RoboGim 13. Do tej pory przygotowywali niewielkie konstrukcje, które nie przekraczały 150 zł.
Złożyliśmy wniosek do stowarzyszenia o dofinansowanie większego projektu. Chcemy zbudować pojazd wielozadaniowy, który będzie dostosowany do poruszania się po trudnym terenie – mówił Nowik.

Ciekawostką jest fakt, iż pośród najmłodszych diamentów znalazła się pierwsza dziewczyna – Julia Sokołowska - która jak sama przyznaje lubi spędzać czas przy projektowaniu robotów.
- Najbardziej odnajduję się w programowaniu – mówiła uczennica PG13.

Kolejna grupa, która otrzymała stypendium, to Team A z III LO. Uczniowie chcą zbudować mini łazika marsjańskiego i wziąć udział w wielu zawodach, m.in. EL-ROBO MECH (Politechnika Białostocka), ROBOXY czy Robot Challenge w Wiedniu. Inny projekt z tej samej szkoły nazywa się Team B. Członkowie tej ekipy mają zamiar zbudować pojazd linefollower (robot jeżdżący po czarnej linii na czas), który będzie potrafił np. omijać przeszkody na trasie i parkować równolegle.

Kolejny termin nadsyłania zgłoszeń mija 5 stycznia 2016 roku. Projekty można zgłaszać za pomocą strony www.odkrywcydiamentow.pl
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl