Nauka

Wróć

Na początku czerwca rusza rekrutacja na UwB. Co uczelnia oferuje przyszłym studentom?

2022-05-31 12:48:54
W środę (1.06) rozpocznie się rekrutacja na Uniwersytet w Białymstoku. Uczelnia przygotowała w sumie 4630 miejsc na 40 kierunkach. Jest więc w czym wybierać.
UwB
1 czerwca największa uczelnia w regionie rozpoczyna rekrutację. Uniwersytet oferuje w sumie 40 kierunków studiów i 4630 miejsc. Białostockie jednostki - 9 wydziałów i 5 instytutów – zapraszają na 37 różnych kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. W przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich przyszli studenci mogą wybierać spośród 31 kierunków.

Z kolei Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie oferuje 3 kierunki na studiach stacjonarnych: ekonomię (I i II stopnia), informatykę (I stopnia) i europeistykę (I stopnia).

W tym roku na studia stacjonarne Uniwersytetu w Białymstoku zostanie przyjętych 3460 nowych studentów (2455 na studiach I stopnia oraz jednolitych magisterskich i 1005 na studiach II stopnia). Z kolei na niestacjonarnych przygotowanych jest 1170 miejsc (660 na studiach I stopnia oraz jednolitych magisterskich, natomiast na studiach II stopnia – 510).

Są też nowe kierunki

W tym roku na uczelni pojawiły się dwie nowości.

- Uniwersytet w Białymstoku przygotował też 2 nowości. To lingwistyka stosowana „Wschód – Zachód” na Wydziale Filologicznym oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, którą planujemy realizować w Filii w Wilnie. Uruchomienie obu tych kierunków zależne jest od zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki. Czekamy jeszcze na ostateczną decyzję w tej sprawie, ale liczymy, że otrzymamy ją lada dzień, dlatego zachęcam kandydatów do śledzenia naszego wykazu kierunków w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) – informuje dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, prorektor ds. kształcenia.

Lingwistyka stosowana Wschód - Zachód pozwoli studentom kształcić się w dwóch językach naszych sąsiadów, czyli niemieckim i rosyjskim.

- Trzecim, dodatkowym językiem, będzie angielski. Takie lingwistyczne, interkulturowe kompetencje wydają się szczególnie ważne wobec przemian globalizacyjnych, jakie obserwujemy w ostatnich latach i wobec aktualnej sytuacji geopolitycznej – podkreśla dr hab. Magdalena Thien prof. UwB koordynująca prace nad nowym kierunkiem. – Poza tym do tej pory UwB nie prowadził kształcenia w zakresie germanistyki czy kierunków pokrewnych, dlatego nowy kierunek będzie ciekawym poszerzeniem naszej oferty.

Z kolei nowy kierunek otwierany w Wilnie jest odpowiedzią na tamtejsze potrzeby edukacyjne Polaków. Istnieje obawa, że za kilka lat mogłoby zabraknąć nauczycieli w przedszkolach i szkołach kształcących w języku polskim.

- Stowarzyszenie Nauczyli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna już od jakiegoś czasu zwraca uwagę, że od ponad 25 lat w tym kraju nie są przygotowywane kadry dla przedszkoli i szkół, które kształcą w języku polskim. Tymczasem wielu wychowawców przedszkolnych i nauczycieli najmłodszych klas ze względu na wiek będzie w najbliższej przyszłości odchodzić na emeryturę. Zastąpienie ich młodymi nauczycielami może być problemem. Nasza nowa propozycja to oferta dla kandydatów posługujących się językiem polskim, którzy chcą podjąć pracę m.in. w takich placówkach – wyjaśnia dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB, dyrektor Filii w Wilnie.

Do kiedy trzeba się rejestrować?

Kandydaci na studia mogą rejestrować się w systemie IRK na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie do 8 lipca. Dwa tygodnie dłużej potrwają zapisy na studia II stopnia. Z kolei osoby zainteresowane studiami niestacjonarnymi. Tradycyjnie kandydaci na studia niestacjonarne mają czas na zgłoszenie się do połowy września.

Szczegóły dotyczące poszczególnych kierunków Uniwersytetu w Białymstoku dostępne są na stronie uczelni oraz bezpośrednio w Internetowej Rekrutacji Kandydatów.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl