Na niebie pojawi się Pełnia Śnieżnego Księżyca
Półmetek tygodnia w Białymstoku będzie dość deszczowy i pochmurny. Mimo to będzie w miarę ciepło - termometry wskażą nawet 8°C.
Malwina Witkowska
Półmetek tygodnia
Środa w stolicy Podlasia zapowiada się na zimną i mokrą. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu oraz dość pochmurną aurę. Wilgotność powierza będzie w granicy 68 proc.
Termometry w ciągu dnia wskażą średnio od 7°C do 8°C, choć odczuwalna temperatura będzie oscylować wokół 3°C. Nocą spadnie do 4°C.
Wiatr silny, powieje z południowego zachodu ze średnią prędkością 29 km/h, w porywach do 50 km/h. Ciśnienie atmosferyczne umiarkowane, wyniesie 1007 hPa. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
Wschód słońca nastąpił o godz. 6.44, astronomiczne południe będzie o godz. 11.42, a zachód o godz. 16.41. Dzień potrwa 9 godz. i 57 min.
16 lutego to 47. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 318 dni. Według kalendarza świąt nietypowych jest to Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek.
Pełnia Śnieżnego Księżyca
Starożytne kultury nadawały każdej pełni inną nazwę, nawiązującą do specyficznego w danym okresie zachowania fauny i flory. W lutym najpopularniejszą jest Pełnia Śnieżnego Księżyca, choć pojawiają się również określenia: Burzowa, Głodna czy Rogata Pełnia Księżyca. Cykle naszego naturalnego satelity od lat służyły jako kalendarz, który ustalał mijające lata, ale również pory polowań czy zbiorów.
Nazwa Pełni Śnieżnego Księżyca pochodzi od intensywnych opadów śniegu występującymi o tej porze roku. Z tych samych powodów nazywano ją również Głodną, bo zapasy jedzenia były już na wyczerpaniu.
Podczas pełni Księżyca jesteśmy szczególnie podatni na silne emocje, które mogą nam utrudniać kontakty z otoczeniem. Nie warto w tym czasie wdawać się w dyskusje na kontrowersyjne tematy i zajmować się niewygodnymi sprawami.
Jeśli niebo będzie bezchmurne, amatorów obserwacji nocnego nieba czeka ciekawe widowisko. Pełnia pojawi się na niebie o godz. 17.59.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl