Wydarzenie będzie realizowane w ramach projektu Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych. Jego celem jest poprawa dostępu do kultury na białostockich osiedlach oddalonych od centrum. Projekt zakłada także zbadanie potrzeb kulturalnych osób dorosłych w kontekście militarnej kolekcji Muzeum.
Celem Weekendu z Kulturą na Dziesięcinach jest zaproszenie mieszkańców osiedla do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Wydarzenie będzie trwało dwa dni, w ich czasie zaplanowanych jest wiele atrakcji.
W sobotę (1.07) od godzin porannych w programie są: prezentacja wystawy Kiedy wojna przyszła do nas, wystawa książek o tematyce wojennej w bibliotece, a także warsztaty.
Warsztaty będą skupiać uwagę na mikrohistoriach w czasach wojny, które zazwyczaj nie są zauważane, a są istotne. W trakcie tego wydarzenia prowadzący, Mariusz Bieciuk, porozmawia z przybyłymi na temat historii II wojny światowej z perspektywy białostoczan, a także przeprowadzi dyskusję o własnych, rodzinnych mikrohistoriach.
W południe odbędzie się rozgrywka gry planszowej This war of mine, która opowiada o losach cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Później Maciej Białous poprowadzi grę narracyjną Białystok wojenny, która wcieli uczestników w rolę białostoczan zmagających się z wojenną rzeczywistością.
Na zakończenie dnia zaplanowany jest spacer historyczny po osiedlu Dziesięciny, które będzie prowadził Andrzej Kłopotowski. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak aby wziąć udział w warsztatach i grze, wymagane są zapisy.
W niedzielę (2.07) od godzin porannych do wieczornych będzie można oglądać wystawę Kiedy wojna przyszła do nas, a także wziąć udział w pikniku kulturalnym. W ramach pikniku zaplanowane są warsztaty, animacje, a także stoiska edukacyjne organizowane przez kilka białostockich instytucji kultury.
Więcej informacji: Weekend z Kulturą na Dziesięcinach