Aktualności

Wróć

Na letnim spacerze zachowaj czujność. GIS ostrzega przed tą rośliną!

2024-07-13 07:50:32
Czy wiesz, jak bardzo niebezpieczny jest często występujący w Polsce barszcz Sosnowskiego? Szczególnie trzeba uważać latem, ponieważ wilgoć i wysoka temperatura powietrza zwiększa jego toksyczność.
Wikipedia
Letnie spacery to coś, co większość osób bardzo lubi, ale nawet wtedy należy zachować ostrożność. Nie każdy wie o tym, jak toksyczny jest barszcz Sosnowskiego, występujący na terenie niemalże całej Polski. Spotkać go można m.in. na łąkach, pastwiskach, wzdłuż wodnych strumieni czy na obrzeżach lasów.

Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje - ryzykowne jest nie tylko dotykanie tej rośliny, ale nawet przebywanie w pobliżu.

Barszcz Sosnowskiego - jak rozpoznać roślinę?

- Przypomina wyglądem koper
- Ma charakterystyczne białe kwiaty, zebrane w duży baldach
- Łodygi pokryte purpurowymi plamkami
- Wysokość: nawet do 3-5 m
- Szerokość rozety liściowej: do 2 m
- Grubość łodygi: do 12 cm

Barszcz Sosnowskiego - objawy po kontakcie

Jak informuje GIS, sok i olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego zawierają toksyczne substancje - furanokumaryny. Pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują one zmiany skórne, które przypominają oparzenie – zaczerwienienie, wysypkę, owrzodzenie czy opuchlizna. Objawy występują od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie.

Mogą wystąpić również:

-nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- obrażenia układu oddechowego,
- obrażenia oczu,
- wstrząs anafilaktyczny.

Wytwarzane przez roślinę toksyczne związki mogą także wpływać na powstawanie nowotworów skóry. poparzenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Jak ograniczyć ryzyko poparzenia?

Co zrobić, aby uchronić się przed działaniem tej wysoce toksycznej rośliny? Nie dotykaj i nie zrywaj roślin - zwłaszcza gołymi rękami. Lotne olejki eteryczne, które wydziela ta roślina, mogą osadzać się na skórze – dlatego unikaj przebywania w pobliżu barszczu Sosnowskiego.

Jeśli przebywasz w pobliżu rośliny, chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV: używaj kremu z filtrem, noś okulary i odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych, która zakrywa skórę, zakładaj maski ochronne.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego - co robić?

Co, jeśli, mimo zachowania ostrożności, przydarzy Ci się poparzenie? GIS podaje schemat postępowania:

- Przy bezpośrednim narażeniu/kontakcie jak najszybciej przemyj skórę letnią wodą z mydłem, aby usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Umyj wszystkie przedmioty i upierz ubrania, które miały kontakt z barszczem.
- Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, możesz zastosować miejscowo maść (krem) kortykosteroidową.
- Dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem.
- Jeżeli roślina miała kontakt z oczami, przemyj je dokładnie wodą, chroń przed światłem i skonsultuj się z okulistą.
- Możesz stosować chłodne okłady z lodu.
- Jeśli poparzenie jest silne lub odczuwasz problemy oddechowe – wezwij pogotowie ratunkowe.
- Niezależnie od stopnia nasilenia objawów unikaj ekspozycji na światło słoneczne. Nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, unikaj słońca przez co najmniej 48 godzin.
MZ
24@bialystokonline.pl