Aktualności

Wróć

Na godzinę zgasną światła. Białystok przyłącza się do ogólnoświatowej akcji

2021-03-27 08:34:33
W sobotę o godz. 20.30 wybije Godzina dla Ziemi. Blisko 30 białostockich budynków zgasi światła - magistrat zachęca wszystkich mieszkańców by w swoich domach lub mieszkaniach przyłączyli się do akcji.
Dawid Gromadzki /UM
Kiedy zgasną światła?

W sobotę (27.03) zgasną iluminacje prawie 30 białostockich obiektów m.in. Bramy Wielkiej Pałacu Branickich, ratusza oraz wielu kościołów i cerkwi. Tego dnia o godz. 20.30 wybije Godzina dla Ziemi.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej ogólnoświatowej akcji poprzez wyłączenie świateł we własnych domach, we wskazanym dniu i godzinie - apeluje białostocki magistrat. Włączając się w akcję mieszkańcy Białegostoku pokażą, że losy ziemi i środowiska nie są im obojętne.

Międzynarodowa inicjatywa polega na wyłączeniu świateł na jedną godzinę przez osoby prywatne, firmy, jak i władze miast, gdzie wygaszane są iluminacje najważniejszych budynków. Ma to być gest od ludzi na całym świecie dla polityków, którzy powinni efektywniej walczyć m.in. z globalnym ociepleniem i jego negatywnymi skutkami dla środowiska naturalnego.

Organizatorem Godziny dla Ziemi jest World Wide Fund for Nature (WWF). Co roku bierze w niej udział ponad 180 państw z 7 kontynentów. Akcja od lat inspiruje do działania z przekazem, że warto walczyć o dobro Ziemi.

Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy

Poza realizacją ogólnej edukacji środowiskowej, w tym roku każdy kraj skupia się na innym problemie ekologicznym. W Polsce akcja jest prowadzona pod hasłem Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi z jakimi problemami boryka się morze bałtyckie. Obecnie do największych problemów należą: brak zrównoważonego rybołówstwa, obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo - zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu.

Według organizatorów akcji presja wywierana przez człowieka na morze bałtyckie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Działania Unii Europejskiej miały im zapobiegać, ponieważ UE zobowiązała się do osiągnięcia dobrego stanu środowiska morza bałtyckiego do roku 2020. Jak widać celu nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku nadal się pogarsza. Dlatego to ochrona morza bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji ogólnoświatowej akcji Godzina dla Ziemi.

Wystosowano także petycję ws. ochrony ekosystemu do premiera Mateusza Morawieckiego. Można ją podpisać tutaj: Morze Bałtyckie potrzebuje pomocy, dusi się, umiera, a jego mieszkańcy znikają.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl