Pszczoły będące niezbędnym ogniwem przyrody nie mają łatwo, zwłaszcza w mieście. Ich populacja maleje z roku na rok, powodując zachwianie ekosystemu. W naszym klimacie większość gatunków roślin kwitnących jest uzależnionych od zapylania przez owady. Ich brak znacząco wpłynąłby na produkcję żywności. Dlatego powstawanie pasiek prowadzonych przez doświadczonych pszczelarzy w okolicach lub na dachach miejskich budynków jest jednym ze sposobów na wsparcie funkcjonowania pszczół w dużych aglomeracjach. Niedawno taka powstała na dachu
Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Do tej inicjatywy włączyła się galeria handlowa Atrium Biała, która położona jest przy ul. Miłosza 2 w Białymstoku - w bezpośrednim sąsiedztwie miododajnych krzewów i roślin.
– Kwiecień, początek wiosny to moment, w którym przyroda zaczyna rozkwitać i budzić się do życia. Jest to także czas kiedy pszczoły zaczynają odkładać miód, dlatego jest to najlepszy moment na uruchomienie pasieki. Inicjatywa powstania uli na dachu Atrium Biała wpisuje się w naszą misję dbania o środowisko naturalne – mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.
Ule na dachu Atrium Biała stanęły 15 kwietnia. Znajdą tam schronienie rodziny pszczół miodnych, a lokalny ekosystem dostarczy owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od wiosny do późnej jesieni. Opiekę nad pasieką będzie sprawować doświadczony pszczelarz.
– Jednocześnie jest to kontynuacja prowadzonych przez Atrium Biała proekologicznych działań. Dodatkowo w najbliższym czasie planujemy szereg inicjatyw edukujących mieszkańców Białegostoku na tematy proekologiczne oraz zachęcających ich do troski o środowisko - dodaje dyrektor.
Inicjatywa jest częścią programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju i wpisuje się w działania realizowane w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020–2025.