Jakie korzyści daje pielęgnacja włosów metodą OMO?
Fryzjerzy i styliści często zalecają swoim klientom, aby zmienili sposób codziennego mycia włosów. Według nich pielęgnacja metodą OMO jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala nie tylko na dokładne i delikatne oczyszczenie włosów i skóry głowy, ale przede wszystkim z tego względu, że chroni kosmyki przed nadmiernym przesuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Sekret tej metody tkwi w specjalnej procedurze używania klasycznych kosmetyków, które najczęściej stosujemy do mycia włosów (szampon, maska lub odżywka). Odpowiednia kolejność używania tych produktów zabezpiecza włosy przed przesuszeniem i uszkodzeniami, które naturalnie powstają, gdy myjemy je w klasyczny sposób.
Jak wygląda mycie włosów metodą OMO?
Chcąc zadbać o kondycję naszej fryzury i planując rozpoczęcie przygody z metodą OMO, należy przede wszystkim wyposażyć się w dobry szampon i odżywkę lub maskę do włosów. Dodatkowo warto pamiętać, że mycie tą metodą trwa kilka minut dłużej od sposobu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
Pierwszym krokiem jest zwilżenie włosów od połowy ich długości (mniej więcej od ucha do końcówek) i nałożenie na tę część odżywki. Kosmetyk ten ma za zadanie zabezpieczyć włosy przed przesuszeniem i uszkodzeniami oraz zadba o ich ogólną kondycję. To główny sekret tej metody.
Kolejnym krokiem jest zwilżenie pozostałej części włosów (od czubka głowy) bez uprzedniego spłukiwania wcześniej nałożonej odżywki. Na skórę głowy nakładamy lekko rozrobiony z wodą szampon i delikatnie myjemy czubek głowy, unikając intensywnego oczyszczania włosów na całej długości. Piana spływająca z czubka głowy delikatnie umyje całe włosy. Warto pamiętać, że przy regularnym myciu taki sposób całkowicie wystarcza i nie ma potrzeby nakładania szamponu na całej ich długości.
Ostatnim krokiem jest spłukanie piany, nałożenie właściwej maseczki lub odżywki i ponowne spłukanie ich na całej długości. Zalecamy użycie chłodniejszej wody na samym końcu, aby dodatkowo domknąć łuski włosów. W ten sposób fryzura będzie bardziej lśniąca i delikatniejsza.
Polecane kosmetyki do pielęgnacji włosów metodą OMO
W dobrych drogeriach internetowych (np. drogeria eZebra) z szerokim asortymentem można znaleźć sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji włosów. Wyróżniają się dobrze opracowanym składem, pozbawionym szkodliwych składników, jak np. SLS i SLES, które doprowadzają do nadmiernego przesuszenia włosów, uwrażliwienia skóry głowy i przyczyniają się do występowania częstszych uszkodzeń mechanicznych.
Przykładem takiego kosmetyku jest BINGOSPA SZAMPON BEZ SLS/SLES, który w drogerii internetowej eZebra dostępny jest w bardzo przystępnej cenie, czyli poniżej 10 złotych.
Porowatość włosów ma znaczenie!
Profesjonalna pielęgnacja włosów powinna zostać poprzedzona sprawdzeniem, z jakim rodzajem kosmyków mamy do czynienia. Ogólnie włosy można podzielić na średnioporowate, wysokoporowate i niskoporowate. Każdy rodzaj wymaga stosowania innych kosmetyków. Odpowiednie produkty możesz znaleźć w drogerii internetowej
eZebra.
Włosy wysokoporowate łatwo rozpoznać po dużej tendencji do puszenia się i falowania. Najczęściej ich posiadaczami są osoby, które wykonywały zabiegi rozjaśniające, farbowanie lub regularnie używają prostownicy czy innych metod stylizowania na gorąco. Ten typ charakteryzuje się rozchyloną łuską, bardzo łatwo poddaje się stylizacji i odgnieceniu.
Kolejnym typem są włosy średnioporowate, które są zdecydowanie najpopularniejsze, a przy tym podatne na układanie, ale nie idealnie gładkie. Często się puszą i plączą, ponieważ posiadają delikatnie rozchylone łuski. W ich przypadku bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej równowagi składnikowej PECH. Można to osiągnąć, stosując właściwe kosmetyki, jak np. dostępne w drogerii internetowej eZebra produkty marki APIS TRICHOLOGICAL CARE z linii przeznaczonej właśnie do włosów średnioporowatych.
Ostatni rodzaj to włosy niskoporowate, posiadające zamkniętą łuskę, naturalnie gładkie i błyszczące, ale ciężko poddające się stylizacji. Charakteryzują się też skłonnością do przetłuszczania się i wiotkością. Zazwyczaj brakuje im też objętości.