Biznes

Wróć

Na co zwracać uwagę przy zakładaniu konta osobistego?

2023-03-22 10:33:57
Mimo że niektórzy do dziś nie mają swojego konta osobistego w banku, to jednak wydaje się ono czymś niemal obowiązkowym we współczesnych czasach. Znacznie usprawnia codzienne życie i dysponowanie pieniędzmi. Najpierw trzeba jednak wybrać ofertę jak najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb. Na co zwracać uwagę?
freepik.com
Konto osobiste – co to jest?

Gdy mówi się o koncie osobistym, można spotkać się również z określeniem ROR. Skrót ten oznacza rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, którego nazwa wskazuje już, do czego służy konto w banku. Można na nim trzymać pieniądze w ramach swoich oszczędności, a także posługiwać się nimi w dowolny sposób – przelewać, wypłacać z bankomatów czy finalizować zakupy w sklepach.

Każdy, kto otwiera rachunek w banku, otrzymuje indywidualny, 26-cyfrowy numer konta. To właśnie za jego pomocą da się wpłacać środki. Podaje się go np. pracodawcy odpowiedzialnemu za comiesięczne przelewanie wynagrodzenia. Samodzielnie można na nie wpłacać pieniądze za pośrednictwem wpłatomatu. Aktualnie spora część bankomatów ma tę opcję i da się za jej pośrednictwem wpłacić na rachunek zarówno niskie, jak i wysokie sumy.

Po założeniu konta osobistego klient banku otrzymuje kartę płatniczą. Może wykorzystywać ją np. w sklepach czy punktach usługowych do płacenia za pomocą terminalu. Poza tym przydaje się ona podczas zamawiania produktów online, ponieważ na jej odwrocie znajduje się 3-cyfrowy numer uwierzytelniający płatności. W końcu kartę da się wykorzystać jeszcze w bankomacie w celu wpłaty lub wypłaty gotówki.

Na co zwracać uwagę przy otwieraniu rachunku osobistego?

Przed wyborem konkretnej oferty rachunku osobistego warto prześledzić ranking kont osobistych. Sprawdź, w którym banku najlepiej otworzyć konto, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści. Bankier pozwala prześledzić wszystkie dostępne propozycje z najpopularniejszych polskich banków i w zestawieniu prezentuje najważniejsze informacje dotyczące każdej oferty.

Przy logo każdej placówki finansowej można przeczytać zatem, z jakimi kosztami może wiązać się prowadzenie konta, dysponowanie kartą czy korzystanie z bankomatów. Widnieje tam również informacja o możliwym do uzyskania bonusie. Dla nowych klientów banki przewidują premie za spełnianie konkretnych kroków w pierwszych miesiącach użytkowania rachunku. Należą do nich np. płatności BLIKIEM, uzyskiwanie określonych wpłat czy korzystanie z aplikacji banku na telefonie.

Przy przeglądaniu ofert trzeba zwracać uwagę na to, jakie warunki pozwalają na zwolnienie z poszczególnych opłat. Na przykład w jednym z polskich banków klient nie musi płacić za prowadzenie rachunku ani posiadanie karty, jeśli choć raz w miesiącu zapłaci zbliżeniowo w sklepie i uzyska wpływ min. 500 złotych. Każdy, kto pracuje, nie będzie miał kłopotu ze spełnieniem tych wymogów – wynagrodzenia są znacznie wyższe niż kilkaset złotych, a kartą można zapłacić właściwie w każdym sklepie czy innym punkcie usługowym. Jest to jednocześnie najwygodniejsza forma płacenia za towary.

Sporym ułatwieniem dla niektórych klientów może być możliwość otwarcia rachunku w sposób zdalny. Jeśli komuś zależy na czasie lub nie ma jak dostać się do placówki, to warto postawić na nowoczesny bank z opcją założenia konta przez internet. Warto dowiedzieć się, jak wyglądają i jakie możliwości oferują aplikacje bankowe poszczególnych placówek. Intuicyjność i łatwość wykonywania przelewów będzie ważna szczególnie u nieco starszych użytkowników.

Konto osobiste – jakie ma zalety?

Zaletą konta osobistego jest możliwość wykonywania przelewów do dowolnych odbiorców i o dowolnym czasie. Banki oferują zarówno standardowe przelewy, jak i ekspresowe, które docierają w kilka minut. Dzięki temu można zapłacić rachunek w ostatniej chwili czy natychmiastowo pożyczyć komuś pieniądze, gdy ten znajdzie się w potrzebie. Poza tym na koncie da się ustawić zlecenia stałe, które automatycznie będą każdego miesiąca np. opłacać rachunki lub przesyłać dzieciom kieszonkowe.

ROR zapewnia bezpieczeństwo środkom i nie trzeba martwić się o to, że wpadną w niepowołane ręce czy zostaną skradzione. Wysokiej klasy zabezpieczenia bankowe sprawiają, że przechowywanie pieniędzy na rachunku osobistym jest najlepszym sposobem na ich ochronę. Niekiedy osoby starsze mają poczucie, że to właśnie po wpłaceniu pieniędzy do banku mogą je stracić, więc warto porozmawiać z nimi na ten temat i wyjaśnić, że to całkowicie pewna metoda na zabezpieczenie swoich oszczędności.

Ogromną zaletą konta w banku jest uzyskanie przypisanej do niego karty płatniczej. Za pomocą tzw. plastiku można płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, a także online. Na kartach znajdują się bowiem specjalne numery, które wystarczy wprowadzić w witrynie, aby przelać pieniądze na konto sprzedawcy. Rachunek umożliwia zaciągnięcie kredytu czy otrzymanie karty kredytowej. Ponadto założenie konta jest bardzo proste i nie trwa długo.

Jak wygląda proces otwierania rachunku bankowego?

Konto osobiste można założyć na kilka sposobów. Da się to zrobić zarówno w placówce banku, jak i online. Trzeba najpierw złożyć wniosek o otwarcie rachunku, a następnie przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość. Po tym podpisuje się umowę, w której znajdują się wszystkie informacje dotyczące prowadzenia konta. Z rachunku da się korzystać właściwie od razu, jeszcze tego samego dnia. Gdy ktoś decyduje się na założenie konta online, to weryfikacja tożsamości odbywa się np. za pośrednictwem kamery.

BLIK – czym jest i czy każdy może z niego skorzystać?

BLIK to nowoczesny sposób płatności, do którego wykorzystuje się 6-cyfrowy kod. Cyfry generuje się w aplikacji, a następnie wpisuje na terminalu lub na stronie internetowej, na której chce się coś kupić. Wtedy trzeba jeszcze zatwierdzić płatność w aplikacji mobilnej i gotowe. To bardzo szybka metoda na uiszczenie opłat za zakupy. Mogą z niej korzystać wszystkie osoby mające konto osobiste i korzystające z bankowości internetowej na swoich smartfonach.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]