W spotkaniach konsultacyjnych, które odbyły się w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Bielsku Podlaskim wzięło udział 597 osób. Oddzielne debaty zostały zorganizowane przez urząd marszałkowski z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz ekologicznymi. Łącznie we wszystkich spotkaniach uczestniczyło 658 osób.
W trakcie konsultacji przez Internet zgłoszono 446 uwag. Najwięcej wniosły ich organizacje pozarządowe oraz samorządy. Z wnioskami wychodziły też osoby fizyczne, przedsiębiorcy, szkoły wyższe, administracja rządowa i lokalne grupy działania.
Najwięcej propozycji – aż 306 – dotyczyło układu osi priorytetowych w projekcie nowego RPO, szczególnie zaś infrastruktury dla usług użyteczności publicznej, gospodarki niskoemisyjnej i poprawy dostępności transportowej. Zgłaszane wnioski odnosiły się głównie do projektów, grup beneficjentów, wielkości środków oraz wskaźników, planowanych w ramach poszczególnych działań.
Prawie połowę uwag zostało uwzględnionych (całkowicie lub częściowo), natomiast 28% wniosków – nie. Aż 12% okazało się bezzasadnych, gdyż nie dotyczyły spraw związanych z projektem. Natomiast 17% uwag nadal czeka na rozstrzygnięcie.
Teraz uwagi z konsultacji zostaną wprowadzone do projektu RPO, podobnie jak zmiany, wynikające z nowych rozporządzeń unijnych i wytyczne polskich ministerstw. Projekt w drugiej połowie lutego zostanie przedstawiony do akceptacji Komitetowi Sterującemu, a następnie zarządowi województwa. Potem rozpoczną się negocjacje z Komisją Europejską.
Przeczytaj też:
Eurokasa dla Podlaskiego. Na co mają iść dotacje z RPO?