Aktualności

Wróć

Na cmentarzu wojskowym stanie kolumbarium. Godny pochówek dla ofiar reżimu

2018-07-19 08:58:36
Na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 listopada powstać ma kolumbarium, w którym pochowane zostaną szczątki znalezione podczas prac prowadzonych przez IPN np. na terenie aresztu śledczego w Białymstoku.
MN
Pochówek dla 400 ofiar

W ostatnich latach, dzięki śledztwom i pracom wykopaliskowym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, udało się odnaleźć szczątki kilkuset osób zamordowanych przez komunistów w latach 1939-1956. Najwięcej znaleziono podczas wykopalisk prowadzonych w areszcie śledczym w Białymstoku. Cały czas trwają prace, które mają pomóc w zidentyfikowaniu ofiar. Jednak bez względu na to, czy uda się ustalić ich tożsamość, należy im się godny pochówek.

IPN, a dokładnie Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, stara się, żeby w Białymstoku, na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 listopada powstało kolumbarium, czyli budowla, w której znajdzie się miejsce na kilkaset pojedynczych nisz na trumny.

- Z uwagi na fakt, że absolutnie koniecznym warunkiem jest zapewnienie stałego dostępu do każdych szczątków, a na cmentarzu nie ma wystarczająco dużo miejsca do horyzontalnego układu pochówku zapadła decyzja o budowie kolumbarium z indywidualnymi niszami na trumny. Na chwilę obecną mamy pochować ponad 400 ofiar terroru niemieckiego i komunistycznego z lat 1941-1956. Wszystkie szczątki będą pochowane w osobnych, drewnianych półtrumnach – informuje Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniani Walk i Męczeństwa IPN.

Jeszcze w tym roku

Początkowo pracami nad realizacją budowy kolumbarium zajmowała się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zobowiązała się również do przeznaczenia funduszy na całe zadanie w 2015 r. Likwidacja Rady OPWiM zatrzymała prace zmierzające do finalizacji przedsięwzięcia. Kompetencję tej instytucji zostały przejęte przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w 2017 r. rozpoczęło procedury administracyjne mające na celu budowę kolumbarium. W ubiegłym roku powstała koncepcja plastyczna, która uzyskała akceptację IPN i na jej podstawie aktualnie powstaje projekt wykonawczo-budowlany. Umożliwi on realizację zadania zmierzającego do godnego pochówku ofiar wojny i reżimu komunistycznego jeszcze w tym roku.

Obecnie IPN jest na etapie uzyskiwania koniecznych pozwoleń, by rozpocząć procedurę przetargową wyłaniającą firmę która zrealizuje budowę Kolumbarium.

Cmentarz wojenny przy ul. 11 Listopada w Białymstoku podlega ochronie konserwatora zabytków dlatego wszystkie ustalenia muszą być konsultowane ze z wieloma zainteresowanymi stronami - wojewodą podlaskim, białostockim magistratem, miejskim konserwatorem zabytków. Jeszcze w lipcu powinno zakończyć się postępowanie trwające w urzędzie miejskim.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl