Myśl trzeźwo. Policja rusza z nową akcją
Policja do 15 stycznia będzie prowadzić akcję Myśl trzeźwo. Jej celem jest uświadamianie kierowcom, jakie skutki niesie za sobą prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.
Pixabay
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z firmą Neptis S.A. od 30 grudnia do 15 stycznia 2023 r. będzie prowadziło akcję informacyjno-edukacyjną Myśl Trzeźwo. Termin działań został nieprzypadkowo wybrany w okresie sylwestra i karnawału, albowiem będzie to czas spotkań towarzyskich, podczas których spożywany jest alkohol.
Celem działań jest uświadamianie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – ryzyko spowodowania wypadku drogowego bądź kolizji, a także odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Ponadto celem akcji jest pokazanie, że często w organizmie kierującego wciąż może być wykrywalny alkohol, nawet jeżeli spożywał go poprzedniego dnia. Akcja przypomni również, że w razie potrzeby sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie – badanie zawsze można wykonać w jednostkach policji.
- Każdy kierowca prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc zdecydujemy się pojechać na zabawę sylwestrową czy karnawałową zawczasu pomyślmy jak bezpiecznie wrócić do domu - przekazują policjanci.
Przesłanie akcji Myśl Trzeźwo będzie promowane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w aplikacji Yanosik, która udostępni kierowcom materiały edukacyjne dotyczące konsekwencji prawnych kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, opracowane w formie quizu. Działania będą wspierane emisją spotu na ekranach LCD rozlokowanych na terenie całego kraju.
Warto zaznaczyć, że polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu (czyli powyżej 0,2 do 0,5 promila) oraz nietrzeźwość (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi: grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 15 punktów karnych.
Z kolei za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w wymiarze od 3 do 15 lat. Ponadto Sąd może zasądzić świadczenie pieniężne w wysokości od 5 do 60 tys. zł oraz grzywnę albo prace społeczne lub więzienie.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl