Muzeum Sybiru. Powstanie scenariusz wystaw i koncepcja aranżacji wnętrz
Projekt scenariusza wystaw oraz pomysł na ich aranżację – to kolejne etapy przygotowań do utworzenia Muzeum Pamięci Sybiru, które ma powstać w Białymstoku.
Dwa etapy za nami
Pierwszy etap prac projektowych Muzeum Pamięci Sybiru dotyczył planu zagospodarowania kompleksu magazynów wojskowych przy ul. Węglowej, w którym znalazło się miejsce na muzeum. W 2006 r. opracował go Jan Kabac. W ubiegłym roku jego studio architektoniczne domknęło kolejny etap – dokumentację projektową Muzeum Pamięci Sybiru. Według niej placówka będzie mieścić się w magazynie numer 5. Do istniejącego budynku zostanie dobudowana nowoczesna bryła z betonu architektonicznego i szkła. Aby wejść do obiektu (jego powierzchnia użytkowa sięgnie prawie 5 tys. m2), będzie trzeba przejść wzdłuż torów kolejowych.
Oba te etapy projektowe kosztowały 637 tys. zł. Teraz czas na kolejny.
Pomysł na aranżację wnętrz
Do 8 marca magistrat będzie czekał na zgłoszenia osób, które chcą podjąć się zaprojektowania scenariusza wystaw Muzeum Pamięci Sybiru. Najpierw wykonawca będzie musiał przedstawić scenariusz ekspozycji stałej w 3 wariantach. Potem, dla wybranego przez miasto scenariusza, przygotować koncepcję aranżacji ekspozycji. Będzie ona zawierać m.in. rozkład funkcjonalno-przestrzenny sal wystawienniczych. Projektant przedstawi wykaz rekwizytów i eksponatów potrzebnych do stworzenia ekspozycji, ma też zaproponować niezbędne elementy wyposażenia Muzeum. Na wszystko musi przygotować szczegółową dokumentację i kosztorys. Potem ma pełnić nadzór autorski w czasie wykańczania i wyposażania Muzeum.
Cała dokumentacja ma być gotowa do końca stycznia, a nadzór autorski będzie pełniony do końca grudnia przyszłego roku. Będzie to ostatni etap projektowy. Potem pozostanie tylko realizacja koncepcji.
- Na razie nie zmieniamy przewidywanego terminu oddania Muzeum do użytku - to 2016 r. - mówi prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. Truskolaski szacuje, że stworzenie nowej placówki może kosztować około 35 mln zł.
- Liczymy na 3/4 dofinansowania - zdradza włodarz miasta i dodaje, że w przyszłej perspektywie finansowej UE Białystok - jeśli się nic nie zmieni - będzie starał się pozyskać środki z Programu Rozwój Polski Wschodniej, w którym mają być pieniądze na rewitalizację obiektów powojskowych.
Muzeum Wojska będzie kierowało Muzeum Sybiru
Tymczasem prace nad przygotowywaniem Muzeum Pamięci Sybiru trwają też w odpowiedzialnym za nową placówką Muzeum Wojska. Jego dyrektor, Robert Sadowski, twierdzi, że projektowanie wystaw to okres najbardziej intensywny.
- Powołaliśmy zespół profesorów z naszego Uniwersytetu, jest w nim także dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, aby ustalić jakie najciekawsze wątki trzeba pokazać - mówi.
Co ciekawe przy wyposażeniu wnętrza zostaną wykorzystane eksponaty z filmu Syberiada Polska, które zdecydował się przekazać do Białegostoku producent.
Muzeum już podpisało umowę z łódzką firmą, która stworzy portal sybir.com.pl. Lada dzień zacznie też oceniać ponad 400 konkursowych zgłoszeń (w sumie około 1000 prac) na logo tego portalu i całego Muzeum.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl