Muzeum Powstania Warszawskiego pomoże tworzyć nową placówkę w Białymstoku
Dyrekcja i pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego będą pomagać w tworzeniu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Szefowie obu placówek podpiszą porozumienie w tej sprawie jeszcze w lutym.
Ewelina Sadowska
Muzeum Pamięci Sybiru powstanie w magazynach powojskowych na ul. Węglowej. Ma być tworzone z dużym rozmachem, na skalę ogólnopolską. Według planów, prace nad nim zakończą się w 2016 r.
- Chodzi o to, aby nie wyważać otwartych drzwi, aby maksymalnie skrócić drogę, jaką mamy przed sobą - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska, który póki co nadzoruje cały projekt powstania placówki.
Swoimi doświadczeniami będzie się z nim dzielił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - nowoczesnej, chętnie odwiedzanej placówki, która obala tradycyjne pojęcie muzeum. Jego sugestie, pomysły, ale też ostrzeżenia przed popełnieniem błędów z pewnością przydadzą się w Białymstoku.
- Chcielibyśmy, aby ten projekt dorównał temu, co udało się zbudować w Warszawie. Mamy deklarację stałej współpracy przy powstaniu Muzeum Pamięci Sybiru - podsumował poseł Robert Tyszkiewicz, dzięki którego staraniom Białystok nawiąże współpracę z Ołdakowskim (również posłem).
Pierwszy projekt jaki zostanie wspólnie zrealizowany to zorganizowanie zbiórki wspomnień i relacji Sybiraków do Archiwum Historii Mówionej.
E.S.