Aktualności

Wróć

Muzeum Pamięci Sybiru ma dyrektora. Kto pokieruje placówką?

2016-11-07 16:03:17
Wojciech Śleszyński zostanie dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru na czas organizacji placówki. Funkcję zacznie pełnić 1 stycznia 2017 r.
Anna Dycha
Wojciech Śleszyński jest historykiem, prorektorem ds. kształcenia Uniwersytetu w Białymstoku. Wcześniej kierował Instytutem Historii i Nauk Politycznych UwB, był też dziekanem Wydziału Historyczno-Socjologicznego tej uczelni.

W poniedziałek (7.11) prezydent Tadeusz Truskolaski poinformował, że ruszyła procedura powołania Śleszyńskiego na dyrektora Muzeum Pamięci Sybiru. Można zrobić to bez konkursu - konieczne jest jednak zasięgnięcie opinii w tej sprawie 5 organizacji i stowarzyszeń.

Wyjątkowe muzeum w skali kraju

- To będzie muzeum, jakiego nie tylko w tej części Polski, ale i w całym kraju nie było – zapewnia Wojciech Śleszyński. - Idea jest taka, by instytucja wywodziła się z regionu, ale miała charakter ogólnopolski, a nawet szerszy.

Śleszyński ma zostać powołany na stanowisko dyrektora 1 stycznia 2017 r. Będzie to powołanie na czas określony - nie krótszy niż do końca 2019 r. i nie dłuższy niż do końca 2023 r. Uzależnione jest to od daty zakończenia inwestycji i otwarcia stałej ekspozycji Muzeum.

Do głównych zadań dyrektora będzie należało wdrażanie kolejnych etapów budowy stałej siedziby muzeum, nadzór merytoryczny nad realizacją stałej ekspozycji, budowanie zespołu pracowników oraz pozyskiwanie i zabezpieczanie zbiorów. Ponadto będzie on nadzorował badania nad losami Polaków na Sybirze oraz dokumentował historię dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej.

Prezydent Tadeusz Truskolaski dodaje, że Wojciech Śleszyński bardzo dobrze zna środowisko związane z powstającą placówką. Jest także osobą kompetentną i o dużej inteligencji społecznej. Włodarz miasta zapewnia, że nie ma żadnej kolizji prawnej - w pracy na uczelni i muzeum. Przyszły dyrektor może swoje doświadczenie naukowe wykorzystać w Muzeum.

Nowa placówka na Węglowej

Obecnie Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się w tymczasowej siedzibie przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Docelowo będzie się ono mieścić w dawnym kompleksie wojskowym przy ul. Węglowej.

Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII w. do czasów współczesnych. Placówka będzie budowała pamięć o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również przestrzeni aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej.

Kilka dni temu została podpisana umowa z firmą, która wygrała przetarg na wykonanie stanu zerowego nowego budynku Muzeum Pamięci Sybiru na Węglowej. Ten etap budowy ma zakończyć się na początku grudnia.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl