Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10% ludności Polski. Muzeum na kółkach do końca kwietnia 2017 r. odwiedzi 71 miejscowości. W dniach 24-26 września będzie gościć w Knyszynie, a 28-30 września - w Białowieży.
Pawilon w centrum miasta
W Knyszynie będzie można zobaczyć Muzeum na kółkach na rynku miasta, a przed urzędem miejskim będzie ustawiony przewoźny pawilon wystawowy.
Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta odwiedzanego przez Muzeum na kółkach, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżone zostały najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Wystawa opowiada również o jidysz, hebrajskim i polskim - trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Na sali widowiskowej Knyszyńskiego Ośrodka Kultury będzie można z kolei obejrzeć wystawę Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady. Ekspozycja prezentuje historie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, nieśli pomoc prześladowanym Żydom. W okupowanej przez Niemców Polsce, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Po wojnie część z ratujących została uhonorowana przez państwo Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Na wystawie losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi. Ponadto dwie grupy młodzieży gimnazjalnej z Knyszyna i Kalinówki Kościelnej wezmą udział w warsztatach antydyskryminacyjnych.
Warsztaty, koncert i wycieczka
Przygotowano też program wydarzeń towarzyszących. Wśród nich są: warsztaty z przygotowywania potraw kuchni żydowskiej, koncert piosenek i opowieści o świętach żydowskich, wycieczka po dawnym żydowskim Knyszynie oraz zwiedzanie i porządkowanie cmentarza żydowskiego w Knyszynie.
Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.
Projekt jest realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Knyszyńskim Towarzystwem Regionalnym im. Zygmunta Augusta, Urzędem Miejskim w Knyszynie oraz Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury.
Muzeum na kółkach przyjedzie też do Białowieży. Rozstawi się na placu przed Urzędem Gminy i Białowieskim Ośrodkiem Kultury. W programie są warsztaty kołysanek jidysz z wystawą zdjęć dzieci żydowskich z Białowieży, koncert pieśni jidysz Oli Bilińskiej poświęcony Esterze Alkon z Białowieży, gra terenowa Poznajemy żydowski Stoczek oraz pokaz filmu Polin. Okruchy pamięci w reż. Jolanty Dylewskiej połączony ze spotkaniem z autorką.
Szczegóły:
Wystawa edukacyjna Muzeum na kółkach w Knyszynie