Musimy odpowiedzialnie podejść do zmian klimatu. Eko-pomysły Lewicy
Mniej węgla, śmieci, a więcej drzew, odnawialnych źródeł energii i dbania zwierzęta - tak w największym skrócie można opisać Zielony Pakiet dla Polski przygotowany przez Lewicę.
Lewica
Lewica w swoim programie bardzo mocno akcentuje kwestię ekologii. Nie może to dziwić w momencie, w którym cały czas mówi się o tym, że jako cywilizacja stoimy na granicy katastrofy klimatycznej, która może przynieść nieodwracalne skutki dla całej ludzkości.
- Znajdujemy się w szczególnej sytuacji. Cały świat obiegło nagranie przemowy Grety Thunberg na ostatnim szczycie klimatycznym, podczas którego wytyka kolejnym rządom wielu państw rażące zaniedbania w polityce klimatycznej, które doprowadziły do tragicznej kondycji Ziemi. Jutro odbędzie się protest dla klimatu organizowany przez Strajk dla Ziemi. Będzie to finałowa demonstracja, wieńcząca cykl protestów. Coraz więcej ludzi wychodzi na ulice, by zmusić władze do podjęcia konkretnych działań. Ten i poprzednie rządy nie sprostały wyzwaniu, jakim jest ochrona Ziemi przed zmianami klimatycznymi. Politycy dalej pozostają głusi na postulaty społeczeństwa. Dlatego potrzeba nam nowych podmiotów politycznych, które odpowiedzialnie podejdą do zmian klimatu. Potrzeba nam nowych tożsamości politycznych, które odpowiedzą na potrzeby społeczeństwa i dokonają tego, co najważniejsze – uratują Ziemię przed zmianami klimatycznymi. I taką jakością polityczną jest Lewica – mówi Katarzyna Rosińska, kandydatka Lewicy do sejmu.
Działacze podkreślają, że to, co jest najważniejsze, to odejście od węgla do 2035 roku i postawienie na odnawialne źródła energii. Polska polityka energetyczna powinna dążyć do zeroemisyjności, aby zapobiec globalnemu ociepleniu i powstrzymać zmiany klimatyczne. Zapowiadają, że będą walczyć również o wprowadzanie skutecznych programów wymiany pieców węglowych w gospodarstwach domowych refundowanych przez państwo i podkreślają, że trzeba też postawić na termomodernizację budynków.
Walka z suszą i zwożeniem śmieci
Inny problem, na który zwracają uwagę, to kwestia susz. Przypominają, że w tym roku w Skierniewicach zabrakło wody. Jeżeli nie zaczną być podejmowane działania, to samo stanie się w innych regionach Polski. Zdaniem przedstawicieli Lewicy odpowiedzialny jest za to obecny i poprzedni rząd, który we współpracy z deweloperami doprowadził do zabetonowywania stref zalewowych rzek, w związku z czym woda nie ma jak wsiąkać do gruntu. Białystok, w którym regularnie zalewane są budynki, powstale w strefach zalewowych rzek, jest tu dobry przykładem.
- Jedną z metod walki z suszą jest wprowadzanie skutecznych programów retencyjnych – zauważył Wojciech Koronkiewicz, kandydat Lewicy do sejmu. – Rada Miasta przyjęła uchwałę o realizacji projektu o zagospodarowaniu wód deszczowych poprzez budowę kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych w Białymstoku. Jest to bardzo dobry krok, który powinniśmy wspierać. Budowa systemów retencyjnych i wprowadzanie programów dotyczących gospodarowaniem wody deszczowej to jedno z rozwiązań, które proponuje Lewica.
Pozostaje też kwestia zwożenia odpadów do Polski. Działacze Lewicy chcą, zakazać tego typu praktyk.
- Nie możemy pozwolić na to, aby śmieci z innych państw były zwożone do nas i następnie spalane. Nie jesteśmy śmietnikiem Europy – zasługujemy na czyste powietrze i czystą, niskoemisyjną energię. W naszym regionie niezwykle ważne są tereny zielone, w końcu jesteśmy zielonymi płucami Polski. Jednak, by dalej tak było, musimy chronić przyrodę, w tym Białowieski Park Narodowy, który jest naszą wizytówką. Są to działania, które musimy podjąć dla dobra przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci, dla nas wszystkich – deklaruje Paweł Krutul, lider listy Lewicy w województwie podlaskim.
Zielony Pakt dla Polski:
1. Czysta energia w każdym domu - do 2035 roku większość produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł;
2️. Zakaz importu węgla;
3️. Nowy zielony przemysł i zielone miejsca pracy;
4️. Polska wolna od smogu – współfinansowanie wymiany 2 milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze i rozwój sieci ciepłowniczej jako najbardziej ekologicznej;
5️. Koniec suszy - wspieranie małej retencji oraz mikroretencji, a także dbanie o dzikie brzegi rzek, które mają być terenami zalewowymi;
6️. Pakiet dla Lasów – więcej parków narodowych;
7️. Powołanie Funduszu Dzikiej Przyrody, na którego działalność ustawowo będzie przekazywane 20% przychodów z gospodarki leśnej;
8️. Koniec z betonozą w miastach, poprzez wspieranie sadzenia większej ilości drzew w miastach;
9️. Polska przyjazna zwierzętom: likwidacja fermy futrzarskie, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach i koniec z chowem klatkowym;
10. Rzecznik Praw Zwierząt który będzie dbać o dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich. Rzecznik będzie m.in. opiniować poselskie i rządowe projekty ustaw i rozporządzeń, prowadzić akcje edukacyjne, nadzorować działania służb i podejmować interwencje w przypadku działań na szkodę dobrostanu zwierząt.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl