10 lat historii, 3 lata nauki, mnóstwo wydarzeń i osiągnięć
Istnieje niebezpieczeństwo i realna możliwość zamknięcia przez władze miejskie Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku, mieszczącego się przy ul. Zwycięstwa 28. Niedawno poinformował o tym prezydent Tadeusz Truskolaski, a jako powód podał on kwestie finansowe.
Placówka od 10 lat kształci na wysokim poziomie przyszłych aktorów scen muzycznych. W trakcie trzech lat bezpłatnej nauki słuchacze aktorstwa, tańca, śpiewu charakteryzacji i wielu innych poznają tajniki sztuki musicalowej, estradowej i operowej. Zajęcia są prowadzone przez teoretyków i praktyków - specjalistów z różnych dziedzin sztuki. To cenieni wokaliści, aktorzy, tancerze, choreografowie, teoretycy i reżyserzy. Studium współpracuje z artystami z Białegostoku i Polski. Słuchacze odnoszą sukcesy na scenach teatrów muzycznych w Polsce. Biorą udział w wielu konkursach i festiwalach oraz mają na swoim koncie występy i warsztaty ze znanymi artystami, między innymi z Mietkiem Szcześniakiem, Zbigniewem Wodeckim, Grażyną Łobaszewską, Olgą Bończyk, Urszulą Dudziak, Wojciechem Kościelniakiem, Marią Sadowską, Anną Serafińską.
Szkoła daje dodatkową możliwość rozwoju artystycznego w trakcie nauki poprzez praktyki estradowe na wielu scenach muzycznych i teatralnych, jak na przykład Opery i Filharmonii Podlaskiej, Teatru Dramatycznego, Białostockiego Teatru Lalek, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Białostockiego Ośrodka Kultury. Organem prowadzącym szkołę jest Miasto Białystok, a nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku szkolnym zrealizowano już prawie 30 wydarzeń artystycznych (za skromne pieniądze), a kolejne są w planach. Studium ma wiernych widzów przychodzących na wszystkie wydarzenia. To marka rozpoznawalna w całej Polsce, co daje potencjał promocyjny dla miasta i regionu. Studium przez lata walczyło o normalne funkcjonowanie. Z trudem udało im się zdobyć siedzibę przystosowaną do potrzeb szkoły artystycznej. Czy teraz zostanie to zupełnie zaprzepaszczone?
#muremzaPSWA - nie dla planów likwidacji Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
Studium Wokalno-Aktorskie w Białymstoku jest jedną z dwóch (obok PSWA w Gdyni) instytucji tego typu w kraju. Likwidacja znacznie utrudni, a wręcz uniemożliwi białostoczanom (ale i nie tylko, bo naukę pobierają tu ludzie z różnych części kraju) rozwój artystyczny oraz zuboży ofertę kulturalną miasta. Młodzi ludzie będą zmuszeni opuścić Białystok, by podjąć naukę w innym mieście.
Zamknięcie placówki to również utrata miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych artystów-pedagogów, których wąskie specjalizacje uniemożliwiają znalezienie innej pracy w zawodzie na regionalnym rynku pracy. Jest to ponadto wyrzucenie w błoto milionów złotych wydanych dotychczas na funkcjonowanie i wyposażenie szkoły. Ucierpi na tym również wizerunek Białegostoku jako miasta nowoczesnego, otwartego i różnorodnego, inwestującego i promującego się przez kulturę oraz dbającego edukację swoich obywateli.
Wszyscy chętni mogą podpisać
Petycję do Prezydenta Miasta Białegostoku i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprzeciwiająca się zamknięciu Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku.