Kultura i Rozrywka

Wróć

Mural z Zenkiem Martyniukiem został przemalowany

2019-04-17 09:54:20
Miał być gotowy w ubiegły piątek, ale jeszcze we wtorek (16.04) wielkoformatowa grafika była przemalowywana. Stało się to po wielu negatywnych komentarzach, które pojawiły się na temat pracy.
AD
Mural przedstawiający króla disco polo powstał na szczytowej ścianie bloku przy ul. gen. Józefa Hallera 25, który mieści się na osiedlu Dziesięciny. Autorem projektu i wykonawcą muralu jest Rafał Roskowiński - człowiek-legenda w świecie polskich murali.

Mural przemalowany

Projekt muralu utrzymany jest w lekko popartowej stylistyce. Zenon Martyniuk przedstawiony został z gitarą, w tle znajdą się słoneczniki, jest też odręczny napis król disco polo oraz fragment zapisu nutowego piosenki Przez twe oczy zielone.

Jednak na pracę wylała się fala krytyki. Internauci wytykali twórcy, że Zenek jest niepodobny do siebie – szczególnie niezadowolenie budziła twarz muzyka. Wiele osób podkreślało, że powstały mural nie pokrywa się z przedstawionym projektem.

Jak widać, presja przyniosła rezultat. We wtorkowe popołudnie, tuż przed oficjalną prezentacją muralu w środę, trwało przemalowywanie pracy. Efekt po tych poprawkach jest o wiele bardziej satysfakcjonujący, o wiele bardziej też przypomina pierwotny projekt.

Od pomysłu do realizacji

Pomysł namalowania w Białymstoku muralu z Zenkiem Martyniukiem, największą gwiazdą disco polo, pochodzącą z Podlasia, powstała w 2016 roku na fanpage nieformalnej grupy Nienormalny Białystok. Wtedy też rozpoczęły się starania, aby ta inicjatywa nie pozostała jedynie w sferze wirtualnej.

Członkowie grupy Nienormalny Białystok chcą pozostać anonimowi. Przygotowali oświadczenie, z którego mogliśmy się dowiedzieć, że nie zależało im na poklasku ani sławie. Dlatego postanowili nie zdradzać swojej tożsamości.

Mural powstał dzięki wparciu władz województwa. Do inicjatywy pozytywnie odniósł się marszałek Artur Kosicki, który przekonywał, że Zenon Martyniuk promuje województwo podlaskie. W zeszłym roku muzyk disco polo otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego.

Kim jest autor muralu?

Rafał Roskowiński ma na swoim koncie bogatą kolekcję murali historycznych w całym kraju. Wykonał m.in. dzieła z wizerunkiem Jana Pawła II. W 2016 roku w Legionowie zaprojektował i namalował największy na świecie mural historyczny pt. 1050 lat chwały polskiego oręża. W Białymstoku stworzył mural ks. Sopoćki, namalował także kilka prac w Wiźnie.

Roskowiński jest również twórcą Gdańskiej Szkoły Muralu, w której naucza technik projektowania i wykonywania murali, a także wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, we Wrocławiu oraz wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Ponadto Rafał Roskowiński to jedyna osoba w Polsce, która za temat swojej pracy doktorskiej obrała mural- Unia Lubelska, który znajduje się w dzielnicy Tatary w Lublinie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl