Kultura i Rozrywka

Wróć

Mural i dwa twórcze weekendy, czyli festiwal Underground/Independent [WIDEO]

2018-03-02 16:36:42
To będzie już 18. edycja festiwalu ¿Underground/Independent?. W programie imprezy są pokazy filmów, koncerty, spotkania z artystami, debaty i dyskusje. Przygotujcie się na dwa marcowe weekendy!
materiały zespołu
Od prawie dwóch dekad, festiwal ¿Underground/Independent? sieje wiosną w Białymstoku twórczy zamęt, proponując oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania. To już 18. odsłona festiwalu i dwa intensywne artystycznie weekendy: 9-11 marca i 16-18 marca.

Czasem refleksja, czasem zabawa

- Osiemnasta edycja festiwalu pokazuje, że ta impreza, podczas której prezentujemy twórców m.in. filmowych i muzycznych, spotyka się z zainteresowaniem mieszkańców - mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. - A twórczość, która z założenia jest niszowa, zdobywa coraz większe uznanie.

Co jest w programie tegorocznej imprezy? Mnóstwo wydarzeń, które dostarczą uczestnikom pozytywnej energii, zapewnią silne emocje, czasem rozbawią, a czasem skłonią do refleksji.
Obejrzeć można będzie filmy o słynnym klubie muzycznym Fugazi, a także o współczesnym centrum niezależnego życia kulturalnego w Łodzi. O blokach, które przez dekady były zarówno obiektem marzeń Polaków, jak i miejscem, z którego się ucieka. O nietuzinkowym artyście Josephie Beuysie, o tworzących w podziemiu didżejach z Teheranu, jak również nowatorski obraz muzyczny inspirowany kultowym programem popularno-naukowym Sonda. W programie jest także Kocham Dziwne Kino The Best Off.



Komiks i mural taśmowy

Nie zabraknie oczywiście wystaw i innych działań plastycznych. Otwarta zostanie wystawa Bajka na końcu świata Marcina Podolca. Ten artysta jest też autorem oprawy wizualnej tegorocznego festiwalu. Marcin Podolec zaczął rysować już w przedszkolu. Jako rysownik pracuje od 15. roku życia. Jego samodzielny debiut, Kapitan Sheer (2010) okazał się sukcesem. Poza graficznymi powieściami, sięgnął po nietypowe dla komiksu gatunki: rekonstrukcję wydarzeń historycznych (Fugazi Music Club), wywiad z muzykiem (Pablopavo) i reportaż (Morze po kolana, z tekstem Marcina Kołodziejczyka). W 2010 roku zaczął studia w łódzkiej PWSFTviT na wydziale animacji. Za etiudę filmową Dokument (opowieść o ojcu) zdobył kilkanaście nagród na festiwalach krajowych oraz zagranicznych.

Obejrzeć można będzie też wystawę Prace i robótki kolektywu rysujących dziewczyn Dream Team. Narysowane przez członkinie Dream Teamu i Gościówy historie, opowiadają o tym, jak one odczuwają życie definiowane pracą. Album jest wielogłosem w formie i treści, a historie opowiedziane za pomocą rysunkowych epizodów tworzą patchworkową rzeczywistość, taką, jaka się ona jawi.

Jest jeszcze jedna atrakcja. Na wewnętrznej ścianie kina Forum powstanie wielkoformatowy mural taśmowy, który stworzy Martin Hoffmann z berlińskiego kolektywu SELFMADECREW. Działający na całym świecie artyści piszą o sobie: zajmujemy się sztuką taśmową, sztuką ulicy przy pomocy sprayu - graffiti oraz sztuką performatywną.

Undergroundowa muzyka

Na undergroundowej scenie pojawią się: Niemoc, BNNT, Elektryczny Węgorz i Południce.

Niemoc to zjawiskowe elektroniczno-gitarowe trio z Zielonej Góry, znakomite połączenie sennej, lekko egzotycznej atmosfery z wyraźnymi wpływami new wave'u i post-punka. Z kolei BNNT jest jednym z najciekawszych składów eksperymentalnych w kraju, którego działalność rozpięta jest pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi i teatrem. Podstawowy zestaw perkusyjny i barytonowy pocisk strunowy operują najprostszymi środkami, jednocześnie starając się uzyskać złożone tekstury.

Południce - żeńska grupa śpiewacza z Białegostoku - zabierze natomiast w muzyczną podróż na Podlasie. Podczas tej podróży można będzie usłyszeć tradycyjne pieśni regionu, tak różne, jak jego mieszkańcy: jedno i wielogłosowe, śpiewane po polsku lub w gwarze ukraińskiej i białoruskiej.



I wreszcie Elektryczny Węgorz - propagator muzycznego szaleństwa. W swojej twórczości łączy muzykę elektro i disco z rymowanymi opowiastkami. Producent muzyki, autor tekstów, wokalista oraz realizator nagrań.

W programie festiwalu są też warsztaty, podczas których seniorzy nauczą się robienia tatuaży, a dzieci - tworzenia plakatów i tape graffiti. Gośćmi imprezy będą w tym roku m.in. Marcin Podolec, Kuba Wandachowicz, Leszek Gnoiński i Tomasz Knittel.

Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.

Program: ¿Underground/Independent?
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl