MPO będzie prowadzić Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów
W Białymstoku będzie drugi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym mieszkańcy będą mogli oddać wszelkie problemowe odpady komunalne. Rozstrzygnięto przetarg na jego utworzenie i prowadzenie.
www.odpady.bialystok.pl
Pierwszy i w tamtym okresie jedyny w regionie PSZOK uruchomiono 1 lipca 2013 r. w Hryniewiczach na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Pierwsze półrocze funkcjonowania punktu pokazało, że mieszkańcy Białegostoku są zainteresowani korzystaniem z możliwości oddania odpadów problemowych, czego dowodem jest ponad 460 ton odpadów przyjętych w punkcie. Dlatego Spółka LECH przystąpiła do utworzenia kolejnego takiego punktu.
- Rozstrzygnęliśmy przetarg na utworzenie i prowadzenie nowego PSZOK-u. Z trzech złożonych w postępowaniu ofert najkorzystniejszą była złożona przez firmę MPO sp. z o.o. z ceną ofertową brutto 19440 zł za miesiąc. Jeżeli do rozstrzygnięcia przetargu nie zostaną złożone żadne odwołania, w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z wykonawcą. Punkt rozpocznie funkcjonowanie od czerwca, a zlokalizowany będzie w północnej części Białegostoku – informuje Adam Kamiński, wiceprezes spółki Lech.
Punkt funkcjonować będzie do końca 2017 r. Będą w nim nieodpłatnie przyjmowane w każdej ilości: papier i makulatura, tworzywa sztuczne, szkło, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady komunalne ulegające biodegradacji, przeterminowane leki; chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, tekstylia i odzież oraz odpady zielone.
Punkt będzie funkcjonował od wtorku do soboty w godzinach 6.00–18.00. Oprócz tego posegregowane odpady można zostawiać w 615 gniazdach ustawionych w różnych punktach miasta.
Spółka Lech przypomina również, że 14 marca upłynął termin składania nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W sytuacji, gdy nie zostanie złożona, wydana zostanie decyzja określająca opłatę jak dla nieselektywnego sposobu gromadzenia odpadów, czyli o 50% wyższa. Niezłożenie deklaracji w obowiązującym terminie nie zwalnia z tego obowiązku, dlatego właściciele nieruchomości, aby uniknąć konsekwencji związanych z wszczęciem postępowania i wydania decyzji określającej wysokość opłaty powinni jak najszybciej dostarczyć wypełnioną deklarację.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl