Wybory do Sejmu i Senatu coraz bliżej
13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które mieszkają w Białymstoku, ale nie są tu zameldowane, jeśli chcą głosować – muszą dopełnić pewnych formalności. W tym celu w środę i czwartek (2-3 października) w domach studenta pracownicy Urzędu Miejskiego w Białymstoku przyjmą od mieszkańców wnioski o dopisanie do spisu wyborców. Na miejscu będą dostępne formularze, które należy wypełnić.
W głosowaniu może wziąć udział obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i nie został pozbawiony praw wyborczych. Trzeba mieć na uwadze, że osoby, które są zameldowane w naszym mieście na pobyt stały do spisu wyborców z urzędu są dodawane bez składania wniosków. Istotne jest także to, że wnioski mogą składać wszyscy wyborcy - bez względu na to, czy posiadają jakiekolwiek zameldowanie.
- Warto spełnić ten obowiązek, by móc zagłosować na swoich kandydatów. Każdy głos jest ważny, dlatego gorąco zachęcam mieszkańców Białegostoku, by zechcieli skorzystać ze swoich praw – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.
Gdzie będą czekali urzędnicy?
Wypełnione formularze w sprawie wyborów można składać w godz. 9.00-17.00 w następujących miejscach:
- Dom Studenta nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Akademickiej 3,
- Dom Studenta nr 2 Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Waszyngtona 23A,
- Dom Studenta nr 2 Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Żeromskiego 1,
- Dom Studenta nr 3 GAMMA Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 8.
Urzędnicy będą przyjmować tylko wnioski o dopisanie do spisu wyborców w Białymstoku. Inne sprawy wyborcze można załatwiać w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 (pokój 19) w godzinach pracy urzędu.
Wyborcy mogą dopisać się do spisu także poprzez specjalny formularz Dopisz się do spisu wyborców dostępnym na platformie ePUAP. Zgodnie z kalendarzem wyborczym w następny wtorek (8 października) upływa termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców. Natomiast do poniedziałku (30 września) do końca dnia można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego.
Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat, mogą dzwonić pod numer tel. 85 879 7979. Szczegóły podane są także na stronie internetowej Urzędu Miasta Białystok – www.bip.bialystok.pl bądź bezpośrednio w urzędzie.
Trzy okręgi w Podlaskiem
Na teren województwa podlaskiego przypadają trzy okręgi: nr 59, 60 i 61. Pierwszy z nich obejmuje swoim obszarem powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miasta na prawach powiatu: Łomżę i Suwałki. Okręg nr 60 to z kolei Białystok z powiatem białostockim oraz sokólskim. Ostatni z trzech okręgów obejmuje południe województwa z powiatami: bielskim, hajnowskim, siemiatyckim i wysokomazowieckim.
Trzeba zwrócić uwagę, że w Okręgu nr 59 na 3. pozycji był zmarły w poniedziałek (30 września) Kornel Morawiecki (ojciec premiera Mateusza Morawieckiego).
Zobacz również:
Prawica RP nie wystawi swoich kandydatów w naszym województwie