Można skorzystać z opcji e-PIT. To prostsze niż się wydaje
Od piątku (15.02) na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl) znajdziemy gotowe zeznania podatkowe.
pixabay.com
Podatnicy mogą skorzystać z opcji e-PIT
Na portalu podatki.gov.pl na podatników czekają gotowe zeznania podatkowe (dotyczy to osób rozliczających się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38). W tym roku po raz pierwszy urzędy skarbowe były zobowiązane do przygotowania naszych zeznań podatkowych.
E-PIT ma za zadanie wesprzeć podatnika i ułatwić mu wypełnianie jego podatkowych obowiązków. Dzięki programowi wykorzystywane są dane posiadane przez Krajową Administrację Skarbową, dzięki czemu nie ma konieczności podawania ich ponownie przez podatnika. Jest to spora oszczędność czasu, łatwiej też rozliczyć ulgi. Do tego dochodzi gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. To administracja skarbowa przejmie ciężar odpowiedzialności za zeznanie podatkowe przygotowane przez system.
Każdy e-PIT jest przygotowany automatycznie, dlatego nie trzeba składać żadnych wniosków czy formularzy w tej sprawie. Wystarczy wejść na podatki.gov.pl i zalogować się, wpisując swoje dane autoryzacyjne, czyli: PESEL lub NIP, datę urodzenia, przychód za 2017 r. (kwota, którą wskazaliśmy w PIT za 2017 r. w jednej ze wskazanych pozycji), przychód za 2018 r. (kwota, którą znajdziemy w informacji PIT-11 od jednego z naszych pracodawców za 2018 r. we wskazanej pozycji).
Gdy już się zalogujemy, dostępne będzie nasze rozliczenie przez urząd skarbowy. Jeśli rozliczamy się wraz z małżonkiem – koniecznie trzeba zaznaczyć taką opcję. Wówczas będziemy musieli podać dane autoryzacyjne małżonka i po tej weryfikacji otrzymamy gotowe rozliczenie wspólne.
W przygotowanym zeznaniu urząd skarbowy uwzględnił informacje od naszych pracodawców, którzy do końca stycznia przesłali do urzędów dokumenty PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11 oraz PIT-11A z informacjami o osiągniętych przez nas dochodach. To wygodne rozwiązanie, szczególnie dla tych podatników, którzy mają kilku pracodawców.
Co warto wiedzieć o ulgach
Warto pamiętać, że w zeznaniu urząd uwzględnił także ulgę na dziecko, które urodziło się przed 2018 r. Będziemy mogli dodać także samodzielnie informację o innych ulgach: ulgę na dziecko, które urodziło się w 2018 r., ulgę dla krwiodawców itp. Po dodaniu tych informacji system uwzględni je w naszym rozliczeniu.
W ramach e-PIT urząd skarbowy z automatu wpisał organizację pożytku publicznego, której podatnik przekazał 1% swojego podatku rok wcześniej. Jeżeli chcemy w tym roku przekazać 1% na inną organizację pożytku publicznego, to po prostu zaznaczamy opcję zmieniam organizację i wybieramy nową.
Gdy już się zalogujemy i zweryfikujemy swoje zeznanie, możemy: zaakceptować je bez zmian, poprawić (np. podać inną organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku) czy uzupełnić dane, których nie posiada urząd (np. dodatkowe ulgi czy odliczenia).
Jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT przygotowanym przez urząd skarbowy i nie rozliczy się samodzielnie, to 30 kwietnia 2019 r. e-PIT zostanie uznany za złożony i za zaakceptowany.
W tym roku nowa usługa jest propozycją dla podatników, którzy składają formularze PIT-37 i PIT-38. To najliczniejsza grupa - PIT-37 jest najczęściej składanym zeznaniem. Każdego roku w woj. podlaskim do urzędów skarbowych wpływa ok. 350 tys. takich zeznań, w których rozlicza się blisko 500 tys. mieszkańców naszego województwa (na jednym PIT-37 rozliczają się często obydwoje małżonków). W przyszłym roku usługa ma być rozszerzona na podatników składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. W tym roku te PIT-y podatnicy muszą jeszcze przygotować samodzielnie.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl