Można liczyć na pomoc w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem
W latach 2019-2021 Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku będzie prowadzony przez Towarzystwo Amicus. Placówka ma na celu niesienie pomocy potrzebującym.
pixabay.com
Pokrzywdzeni przestępstwem mogą liczyć na różne formy pomocy
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ma na celu udzielanie pomocy nie tylko samemu pokrzywdzonemu, ale też jego bliskim, a nawet świadkom tego typu zdarzeń. Osoby, które zgłoszą się do placówki, mogą liczyć na wsparcie i różnoraką pomoc.
Ośrodek gwarantuje m.in. bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, psychiatryczną, terapeutyczną czy tłumacza. Pokrzywdzeni otrzymują też alternatywne metody rozwiązywania konfliktów, pomoc tłumacza (także migowego). Bardzo istotne jest także to, że mają oni pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, wyrobów medycznych, zakupu żywności, bonów żywnościowych, odzieży, bielizny obuwia oraz środków czystości i higieny osobistej. Finansowane są również okresowe dopłaty do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny.
Podopieczni placówki mają pokrywane koszty szkoleń i kursów podnoszących kwalifikację. Dzięki temu łatwiej jest im później odnaleźć się na rynku pracy. Opłacane są też m.in. przejazdy środkami komunikacji publicznej, czasowe zakwaterowanie.
Osoby, które zostały pokrzywdzone w wyniku przestępstwa, mogą w każdej chwili zadzwonić do pracownika pierwszego kontaktu pod numer tel. 48 697 697 205 (infolinia działa przez całą dobę). Można też wysyłać e-mail na adres: pomagamy@ta.org.pl bądź zgłosić się osobiście do ośrodka, mieści się on przy ul. Brukowej 28/8. Pracownicy udzielają pomocy i informacji w poniedziałek w godz. 13.00-20.00, wtorek-piątek w godz. 8.00-15.00 oraz w sobotę od godz. 9.00 do 13.00.
Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:
- Bielsk Podlaski - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Kazimierzowskiej 18/3 (poniedziałek-czwartek w godz. 15.30–16.30);
- Hajnówka - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. 11 Listopada 24 (poniedziałek – czwartek w godz. 16.00 – 17.00);
- Mońki - al. Niepodległości 11B/13 (czwartek w godz. 9.00–13.00);
- Siemiatycze - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Legionów Piłsudskiego 3
(poniedziałek w godz. 16.00-17.00, wtorek–czwartek w godz. 15.30–16.30);
- Sokółka – Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Wojska Polskiego 7 (wtorek w godz. 9.00–13.00);
- Supraśl – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Piłsudskiego 17
(poniedziałek w godz. 11.00–15.00);
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym w Białymstoku, decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości, działającego jako dysponent Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, będzie zarządzany przez Towarzystwo Amicus. Organizacja od niespełna 20 lat działa w branży informacyjnej, szkoleniowej, edukacyjnej, wydawniczej oraz usług doradczych.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl